Wpis z mikrobloga

#emerytura #zus #inwestycje
W wypłacalność ZUSu na stare lata, a co za tym idzie moja emeryturę od nich, nie wierze, wiec pytanie do Was czy polecacie jakieś prywatne produkty na rynku, którymi warto się zainteresować. Odkładanie do skarpety ma minus w postaci inflacji, wiec może jesteście w stanie coś polecić.
  • 14
@ArRog: IKZE jest bardzo dobre na początek, ale jest limit roczny określony wedle ustawy, dodatkowo to co wpłacisz możesz odliczyć od podstawy opodatkowania w rozliczeniu rocznym PIT.
@ArRog: W PL masz IKE i IKZE promowane jako indywidualne i masz bonusy za regularne oszczędzanie. Czy będzie skok na to jak na OFE? Nie wiem. Część kasy z OFE ma wrócić na IKE. Z programów masz jeszcze PPK jak jesteś na etacie albo duże korpo miały swoje wariacje. Później zostaje Ci giełda/obligacje i tak zwane pasywne inwestowanie. Trochę o tym Iwuć na swoim podkaście opowiada. To tyle z naszego podwórka.
@unicorn_: Zgodnie z Ustawą, IKE i IKZE mogą otwierać osoby 16-letnie osoby fizyczne. W praktyce, wymagane jest ukończenie 18 lat. Rachunki IKE mogą posiadać zarówno rezydenci, jak i nierezydenci. Tylko z IKZE wykazujesz w PIT jako odpowiednia pozycja.
@unicorn_: IKE i IKZE mam od około 2 lat, a już udało mi się zebrać ponad 60k + około 15k w zwrocie z PIT. Wybierając nawet mniej ryzykowne akcje, fundusze lub obligacje można na tym zarobić - największym sprzymierzeńcem jest tutaj czas.
@unicorn_: na chwilę obecną nie widzę takich przesłanek, bo umowę możesz podpisać z: funduszem inwestycyjnym, domem maklerskim, zakładem ubezpieczeń na życie, bankiem lub dobrowolnym funduszem emerytalnym. Z takiej umowy możesz się wycofać, ale wtedy trzeba będzie zapłacić podatek, który wynikał z ulg w IKE i IKZE.