Wpis z mikrobloga

Hej mirki.
Potrzebuję porady odnośnie wyboru noża do podkaszarki.
Zacznę od początku.
Mam masę terenu " poprzemysłowego ", gdzie sytuacja z koszeniem jest trudna. Są tam wysokie chwasty, zmieszane ze zeszłorocznymi uschniętymi chwastami, miejscami też "normalna" trawa. Mam młode drzewka, krzewy no i grubsze drzewa ( poniżej 10cm średnicy ) no i dodatkowo w gratisie ukryte w tym wszystkim metalowe i betonowe elementy.
Wcześniej miałem starego Shtil'a którym kosiłem za pomocą trójzębu. Szło fajnie, aż do spotkania wbitej metalowej rurki. Silnik nie wytrzymał.
W tamtym roku kupiłem Husqvarnę 535 RX. Ogólnie naprawdę spoko podkaszarka, jednak nóż który był w zestawie jest po prostu zły. Oto link do niego:
https://www.husqvarna.com/pl/akcesoria/noze-do-trawy/noz-do-trawy-trojzebny/578444901/
Zaostrzone są tylko i wyłącznie szpice, więc nieraz muszę kosić kilka razy to samo miejsce, szczególnie gdy mam kawałek" normalnej trawy ".
Zastanawiam się nad tym:
https://www.husqvarna.com/pl/akcesoria/noze-do-trawy/tarcza-do-trawy-osmiozebna/578444001/
ale nie mogę znaleźć nigdzie ani opinii, ani testów tego noża.
Grubszych drzewek tym nie skoszę, ale jeśli będzie w stanie przekosić krzewy oraz cieńsze pojedyncze drzewka to będę zadowolony.
Typowej tarczy do cięcia cienkich drzewek nie chcę, bo nie sprawdzi się w trawie, której mam przeważającą ilość na terenie.

Macie jakieś sugestie albo porady ?
Husqvarna też nie ma zbytniego wyboru tych noży i każdy wydaje mi się słaby.
Jest jeszcze coś takiego:
https://www.husqvarna.com/pl/akcesoria/noze-do-trawy/tarcza-do-trawy-czterozebna/578443701/
ale nie wydaje mi się to lepsze niż trójząb.
Nóż dwuzębny ma największą powierzchnię koszenia, ale nie chcę wiedzieć co się stanie gdy trafię na schowaną rurkę, albo kawałek betonu. No i z krzewami też sobie nie poradzi.
Grubsze drzewa to najmniejszy priorytet, gdyż nimi mogę zająć się już przy użyciu piły

#ogrodnictwo #ogrod #narzedzia #husqvarna #stihl #remontujzwykopem #kiciochpyta
  • 6
  • Odpowiedz
@243Win: Ja mam Stihla FS 560. I mam na nim trójząb. Trawa, krzaki, jerzyny, młode akacje, kładą się jakby mój ś.p. dziadek zwykłą ręczną kosą kładł. Skosiłem już pewnie koło ha a nie ostrzyłem. Zapobiegawczo kupiłem taką tarczę, co ma kilkanaście, jak nie kilkadziesiąt zębów (wygląda jak do krajzegi) i.... ani razu nie założyłem ¯\_(ツ)_/¯ Starcza mi ten trójząb. Nawet trzcinę czy tam tatarak przy rzeczce kładzie. Udało mi się ściąć
  • Odpowiedz
@Zbyszek_Kudriawcew: Też miałem trójząb w tym starym Stihlu, ale tam ostrze było prawie na całej długości każdego zębu, a tu u Husqvarny trójząb ma ostre tylko końcówki zębów i to jest jego główny problem
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@243Win: widziałem w stihl jest linka z metalowym rdzeniem może to warto sprawdzić? Metr chyba 2,50pln
  • Odpowiedz
@kbm_: żyłka swoją drogą. Tutaj mam fajną kwadratową którą radzi sobie nieźle. Poszukuję noża. Tych dwóch rzeczy nie da się stosować zamiennie
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@243Win: jeżeli masz elementy konstrukcyjne w gruncie to jedyne wyjście chyba że znowu chcesz wal przekręcic. Albo się pozbędziesz tych elementuw albo znowu będzie to samo. Tamta żyłka jest z linka stalowa w środku bez porównania do nylonu.
  • Odpowiedz