Wpis z mikrobloga

Chciałbym użyć starego laptopa (Core 2 Duo, 2GB RAM) jako chodzący 24h/dobę serwer, na którym uruchamiane byłyby cyklicznie pewne zadania. Chciałbym skonfigurować system, podłączyć do routera i pracować na nim już tylko po SSH. Najstarsze pytanie świata: Jaką dystrybucję wybrać? Oczekuję, że będzie to sprawnie chodziło, ale nie chcę się też umordować przy instalacji i poświęcić tygodni na konfigurację, więc porządna dokumentacja wymagana! ;-)

#linux #siecikomputerowe
  • 16
@korni007: Tak szczerze, to to był pierwszy wybór, ale pogrzebałem w necie i pojawił się paraliż wyboru: Oracle, CentOS, Ubuntu Server, Arch... Debian byłby spoko, bo na co dzień używam Minta, ale to nie jest techniczny powód, stąd też i pytanie do Mirków ( ͡° ͜ʖ ͡°)
- Debian Stable - polecam, nieformalny standard w tych sprawach w małych i średnich firmach.
- Centos - nie mam doświadczeń ale jako klon redhat'a powinien być spoko.
- Ubuntu server - powinien się nadać jeśli znasz i lubisz ubuntu ale nie wiem w czym jest lepszy od debiana

na pewno nie:
- Arch - ma prawo się rozlecieć bez powodu przy aktualizacji parę razy w roku o ile zawsze się to
Oprócz tego to wyrzuć tego laptopa do śmieci i kup sobie jakiś poleasingowy komputer, ja ostatnio kupiłem do zabawy za 100zł starego kompa z i7 i 16GB RAMu.

@etutuit: Ale ja właśnie nie chcę go wyrzucać i szukam dla niego zastosowania, a przy okazji chciałbym się czegoś nauczyć. Poza tym jest bezgłośny i pobiera mniej prądu niż jakakolwiek stacjonarka. Jak mi się projekt rozwinie, to z pewnością będę szukal czegoś mocniejszego
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@ManfredMacx: zainstaluj CentOS (robi u mnie za Dellu Wyse jako mini-serwer), stabilny jak skała, większość odpowiednich pakietów masz już zainstalowane (pozostaje tylko ich konfiguracja, a dokumentacji nawet po polsku jest masa), wsparcie LTS jest długie (~10 lat?) więc prędzej wysiądzie komputer niż system się zestarzeje...

@etutuit: pomyliłeś zera, za 100 złotych poleasingowy PC i7/16GB? to był chyba koszt skrzynki z browarem za wyniesienie z serwerowni? :-)

ale bez żartów, polecanie