Wpis z mikrobloga

#pytanie #pytaniedoeksperta #teoriespiskowe w jaki sposób osoby wierzace w teorie spiskowe odrózniaja ze dana teria spisowa jest bzdura a inna nie jest? Jak to moga rozroznic? Przeciez kazdy moze napisac co chce? Kazdy moze wymyslic swoja teorie spiskowa teoretycznie i ja napisac i opublikowac wymieszac troche prawdy z domyslami lub nawet wymyslonymi rzeczami jakby chcial ... Jak to potem osoby wierzace w teorie spiskowe weryfikuja?
  • 13
@Salomonthekrol: no dobra ale np ktos napisze z dupy jakis fakt który jest wymyslony i nieprawdziwy, potem robisz research w Internecie na temat tego faktu okazuje sie ze w 99.999999% ten fakt jest albo niezbadany, albo nie prawdziwy, albo obalony a ludzie i tak w niego wierza wiec co w tedy
@sailer: @SirBlaviken: @Zbieracz_kapiszonuf: @Salomonthekrol: tym bardziej ze niektóre angazuja bardzo duzo jakisch experckiej wiedzy w waskich dziedzinach czesto ze soba nie powiazanych ze trzebaby miec PhD z np nie wiem Nowotworów, Histori, Wirologi, Fizyki Kwantowej, Struktór Molekularnych, Electromagnetyzmu, Inzynieri Molekularnej, Religioznactwa, Demonologii, Microprocesorów i wszystkiego innego jeszcze naraz + doste do konatkow jakich najbardziej swiatowych elit, etc. Wiec jak ktos np nie ma pojecia w tych dziedzinach i
im mniej wiesz na dany temat, tym pewniejszy jesteś swojej wiedzy, to że coś na "chłopski rozum" się składa do kupy to jeszcze nie znaczy że tak faktycznie jest. Moje ulubione - skoro ziemia się kręci to jak podskoczysz to ziemia powinna zadupiać pod tobą ;D Scifun zrobił jakiś czas temu "krótki film o prawdzie i fałszu" baaaardzo polecam, jest pięknie rozłożone i omówione kilkanaście błędów poznawczych, film bardzo zmienia podejście do