Wpis z mikrobloga

Ponad tydzień temu przygotowałem aproksymację krzywej zachorowań (wykrytych) w Polsce. Aproksymacja niestety okazała się nieco zbyt optymistyczna. Ze względu na skokowość raportowanych danych o nowych zakażeniach (wynikającą zapewne z tego, że nie każde laboratorium wyrabia się z wynikami przed godzinami publikacji danych) sensowniejsze wydaje się podawać średnią z 5 ostatnich dni (dla porównania wczoraj wyniosła ona 380). Błąd w przypadku średniej liczby wykrytych zachorowań wyniósł na dzień wczorajszy 19.8%, dla sumy wykrytych zachorowań 6.5%. Zaktualizowałem więc aproksymacje biorąc pod uwagę nowsze dane. Dane liczbowe i wykresy dostępne są tutaj: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1V8qys4_j0cIEmFkp5hiu4qvunmzbdgeEealKrxNRLWM/edit?usp=sharing

Prognoza na kolejne dni - zakładam, że błąd może być podobny:
- szczyt liczby zachorowań przypada na 13-16 kwietnia, ze średnią 458 wykrytych zachorowań na dobę.
- 19 kwietnia przekroczymy 10 tysięcy wykrytych zachorowań

Prognoza na nieco dalszą przyszłość (tu błąd może być już znacznie wyższy, w którą stronę, nie wiem):
- pod koniec kwietnia ilość nowych wykrytych zachorowań spadnie do 350 na dobę (średnio) a całkowita liczba wykrytych zakażeń przekroczy 14 tysięcy
- w dniu wyborów prezydenckich (10 maja) będziemy mieli średnio 240 zachorowań na dobę i 17300 wykrytych zachorowań

Oryginalny post gdzie nieco tłumaczę metodę aproksymacji i to które dane aproksymuje, a które obliczam z aproksymowanej funkcji: https://www.wykop.pl/wpis/48363311/z-nudow-i-ciekawosci-siadlem-sobie-dzisiaj-i-za-po/

#covid19stats #2019ncovstats #koronawirus
Pobierz LiczbaPi - Ponad tydzień temu przygotowałem aproksymację krzywej zachorowań (wykrytyc...
źródło: comment_1586361510CSIIWL8OIkA0AHr2aV2v9K.jpg
  • 4
@LiczbaPi: Myślę, że lekkie odbicie będzie po 10-tym maja. Senat raczej będzie przetrzymywał ustawę dotyczącą wyborów do końca terminu i sam nie wiem czy faktycznie będą wybory korespondencyjne. Nawet jak będą to ludzie i tak wyjdą żeby gdzieś wrzucić te głosy.
Sam peak nie wiem czy nie spada za szybko.