Wpis z mikrobloga

Kilka pytań od totalnego laika w dziedzinie UI/UX. Od niedawna dowiedziałem się w ogóle, że jest taka osoba. Szczerze, bardzo mi się spodobało - zwłaszcza UI Designer. Zawsze lubiłem projektować strony, ale moją wyobraźnie ograniczały umiejętności w html/css. Pobrałem więc Adobe Xd i zacząłem się bawić, przeglądać internety i z małą lub większą inspiracją dłubie coś swojego - głównie żeby się nauczyć płynnie poruszać w programie i korzystać z jego funkcji. Ale no zrodziło się przez ostatni ~ tydzień trochę pytań.

1. Być może i chciałbym związać z tym przyszłość. Jak wygląda aktualnie rynek pracy UI? Niedługo czeka mnie przeprowadzka do Torunia. Jak widziałem czy to w Toruniu czy Bydgoszczy za dużo ogłoszeń nie widać. Da się pracować zdalnie i powiedzmy raz w tygodniu dojeżdżać gdzieś dalej do biura czy to nie ma sensu?
2. Z czego się najlepiej "uczyć" UI. Wiem, że tu główną rolę odgrywa nasza kreatywność, estetyka i poczucie smaku, ale skądś trzeba się dowiedzieć o standardach, lifehackach czy po prostu totalnych podstawach. Jakieś książki lub polecane kursy?
3. Jak się domyślam, warto też liznąć UX. Widziałem oferty UI/UX więc to też chyba jakaś opcja? Tu książki mają już chyba więcej sensu?
4. Warto zrobić przesiadkę na Figme? Czytałem jakieś artykuły, że niby jest lepsza ale sporo osób też używa Xd. Osobiste preferencje czy coś więcej?
5. Co oprócz Xd/Figmy warto ogarnąć? Illustratora i PhotoShopa?

W komentarzu wrzucę prostą stronę, trzeci "projekt" w sumie, którą dzisiaj zrobiłem z nudów. Możecie pohejtować albo i powiedzieć co jest nie tak ( )
#ui #ux #webdesign #webdev
  • 15
@uytx: zdecydowanie ux nie wystarczy liznąć... trzeba to mieć w małym palcu na Twoim obrazku nie ma żadnego UX - nie pokazałeś najistotniejszych elementów czyli co się wydarzy gdy kliknę w wyszukiwarkę, w jaki sposób dodam produkt do koszyka, nawet nawigacje spłyciłeś do dodania ikonki burgera i nic więcej... więc tak najprościej UX to jest coś czego tu nie ma a bez tego żaden interfejs nie ma sensu.
@crejzus: font to quicksand

Rzeczywiście teraz jak to powiedziałeś to zauważyłem, że wygląda to słabo. Dzięki poczytam o typografii i wyciągnę wnioski. Co do UX no to jeszcze się w to nie zagłębiałem tak naprawdę, ale widzę że powinienem i to bardzo. Polecisz coś?
@uytx:
1. jak lubisz to robić to najlepiej pracować zdalnie dla kogoś zza granicy zamiast chodzic do biura i robic jeden projekt przez rok i popijać kawe i udawać że rozwiązujesz problemy których nie ma
2. oglądać jak to robią lepsi na dribbble/behance i wyciągać wnioski, tylko musisz być ogarnięty i odróżniać dobre projekty od sztuki dla sztuki
3. -
4. zależy co lubisz, programy prawie się nie różnią od siebie
@uytx:

1. Być może i chciałbym związać z tym przyszłość. Jak wygląda aktualnie rynek pracy UI? Niedługo czeka mnie przeprowadzka do Torunia. Jak widziałem czy to w Toruniu czy Bydgoszczy za dużo ogłoszeń nie widać. Da się pracować zdalnie i powiedzmy raz w tygodniu dojeżdżać gdzieś dalej do biura czy to nie ma sensu?


Jako junior raczej nie ma szans, chyba że gówniana firma za mały hajs albo przeciwnie – bardzo
@MieszamKaweOlowkiem: Mega dzięki za naprawdę obszerną odpowiedź. Wiem, że przede mną sporo nauki i wiele jeszcze do zrozumienia, ale potrzebowałem żeby ktoś mi to uświadomił, bo samemu czasami nie chcemy o tym myśleć. Zrobiłem sobie notatki i będę czytać i próbować wszystkiego.
Mógłbyś mi tylko wyjaśnić o jakim realnym problemie mówisz? Mam sobie założyć, po co chce zrobić interfejs i co on ma robić/rozwiązywać? Dobrze zrozumiałem?
@uytx: dokładnie

Np.
Problem – ludzie unikają kupowania kwiatków doniczkowych przez internet, a Twój klient chciałby tym kanałem sprzedawać

1) robisz (pseuro)badania – Czy ludzie naprawdę unikają kupowania? A jeśli tak to dlaczego? Możesz usiąść sam i pomyśleć, ale normalnie to wygląda tak, że gadasz z ludźmi, np. z matką czy siostrą i zbierasz informacje. np.

- a bo nie wiem dokładnie czy to co na zdjęciu widzę to dostanę
-
@MieszamKaweOlowkiem: Dziękuje Ci bardzo, to mega pomocne. Ogarnę coś, może i pomysł z kwiatkami od Ciebie, bo mam kilka podpowiedzi i jak wszystko dopracuje to podzielę się na tagu. Dziękuje raz jeszcze
się domyślam, warto też liznąć UX


@uytx: Nie. Warto liznąć wszystko. WSZYSTKO!

Ludzie się fixują na to UX i UI a sam piszesz, że ofert pracy na takich stanowiskach niemal brak. Oczywiście bo takich stanowisk nie ma. Pójdziesz na roboty do agencji i zostaniesz "grafikiem". Od stron, od wizytówek, od folderów, od logotypów, od bannerów, od zrobienia filmiku na fejsbuka i od ITD. Mało kto Cię zapyta o jakieś UI tylko