Wpis z mikrobloga

Cześć Mirkuny!
Stoję przed zadaniem złożenia komputera stacjonarnego "gejmingowego" dla mojego siostrzeńca, lat 12, jako że listwa przeciwprzepięciowa nie spełniła swojego zadania.

Dzieciak, jak to dzieciak, lubi gierki, kolorki i zajebistą grafikę w minecrafcie :- )))
Ogółem monitory ma, klawiatura, gryzoń, dysk twardy SSD i inne peryferia.
Budżet to 3750PLN.

Do tej pory używał Acer Nitro N50:
i5-9400F
Płyta główna od acera jakaś, Carlos B360
8GB RAM DDR4
Nvidia GeForce GTX 1660 6GB

Jako, że to wszystko poszło się rozmnażać, to bardzo proszę was o pomoc w dobraniu czegoś sensownego, bo ja wypadłem z tej gry ponad 10 lat temu.

Tak jakże: CPU, Płyta główna, RAM, Chłodzenie, Zasilacz i oczywiście "mocarna" karta graficzna :) Już niech będzie bez obudowy, wsadzę to w cokolwiek na początek.

#pcmasterrace #gry #fortnite #minecraft #komputery
  • 16
@TheBloody: Ja jak najbardziej zdaję sobie z tego sprawę, ale jeżeli dostaję 100% zwrotu z ubezpieczenia za upieczony zestaw komputerowy, który zostanie w sklepie (prawdopodobnie będzie jako refurbished niedługo), to bardzo chętnie zamówię wszystkie komponenty oddzielnie i złożę to wszystko do kupy tłumacząc dla siostrzeńca co jest co i z czym to się je. Więc jeżeli możemy użyć pieniądze, które i tak już były wydane na zrobienie drobnego upgrade'u to jestem
Ogółem to spodziewałem się trochę większego odezwu, ale nawet gość od zasilacza nie ma ochoty na trollowanie ;- )
Jak wg. was wygląda zestaw z poniższego screenshotu?
wyszło +- 3800zł, a chętnie zaoszczędzę trochę.
Co można zmienić w tej sytuacji?

EDIT:

CPU: AMD AM4 Ryzen 5 6 Core Box 3600
MB: MSI X570-A PRO
RAM: Corsair Vengeance LPX 16GB DDR4 K2 3200MHz C16
PSU: Corsair VS Series VS550
GPU: SAPPHIRE PULSE Radeon
Pobierz donleone - Ogółem to spodziewałem się trochę większego odezwu, ale nawet gość od zasi...
źródło: comment_1582921682CvIvULzGqarUoqfejSzQ55.jpg
wyszło +- 3800zł, a chętnie zaoszczędzę trochę.

Co można zmienić w tej sytuacji?


@donleone: Wywal to X570 xD MSI b450 a-pro max albo gaming plus, jeśli chcesz podkręcać ram to BLS2K8G4D30AESBK lub BLS2K8G4D32AESBK, nie wiem jak to tam w Danii wygląda z obudowami ale weź coś z siatką mesh z przodu np. Phanteks 400a, corsair 275r airflow, ewentualnie 2060 zamiast 5600xt. Cooler też by się przydał, przy boxowym można ogłuchnąć.
@Viscop: "Mądrego to aż miło posłuchać" ;- )
Zmieniłem płytę główną na to co polecasz. RAM nie będzie podkręcany, przynajmniej mam taką nadzieję. Póki co, to mój siostrzeniec ogarnia cs:go, fortnite, podstawowe programowanie robotów przez drag'n'drop ze szkoły (wow, ze szkoły. Ja miałem czytanie kodu binarnego, #!$%@? wie po co...)

Jak wielka jest różnica pomiędzy 2060 a 5600xt? Benchmark to jedno, ale czy naprawdę warto dopłacić za raytracing?

Obudowę zmieniłem na
Jak wielka jest różnica pomiędzy 2060 a 5600xt? Benchmark to jedno, ale czy naprawdę warto dopłacić za raytracing?


@donleone: W minecraft ma być raytracing, na razie 2060 jest dość słaba do RT ale to może się bardzo zmienić za sprawą DLSS, https://pclab.pl/art83313-4.html do 1080p powinna wystarczyć.

ale co masz na myśli jeżeli chodzi o cooler? (CPU/GPU?)


@donleone: Chłodzenie na procesor, https://www.computersalg.dk/i/3235789/cooling-processor-silentiumpc-fera fera 3 wystarczy.
@Viscop: Ok, cooler dodany, chłopak ma swój pokój, ale chłodzenie zawsze na minus ;- )))
Pomimo przeczytania artykułu dalej nie jestem przekonany co do RTX*, ale róznica cenowa nie jest tak wielka na dzisiaj.
SAPPHIRE PULSE Radeon RX 5600XT 6GB GDDR6 - 1472pln
ASUS GeForce RTX 2060 DUAL OC 6GB EVO - 1663pln

Z tego co widzę po moim siostrzeńcu to za każdym razem jak mówię "RTX" to ma wypieki na
@donleone: Jeśli chodzi o wydajność to 2060 bardzo dobrze się kręci, na niektórych można podkręcić rdzeń do 2GHz, 5600xt z nowym biosem jest już nieźle wyżyłowana, ciężko ją dalej podkręcać, na dodatek AMD ma często problemy ze sterownikami, np. blackscreeny

PS Tak swoją drogą, co jest nie tak z grami jak RobloX/Minecraft, że najnowsze komputery się na nich wykładają?


@donleone: Nie wiem, pewnie słaba optymalizacja.

Nie wiem czy to jest
Viscop - @donleone: Jeśli chodzi o wydajność to 2060 bardzo dobrze się kręci, na niek...
@Viscop
Cześć Mirki!
Zamówiłem wczoraj taki zestaw jak poniżej:

GPU: Gigabyte GeForce RTX 2060 WINDFORCE OC 6G 6GB GDDR6 (GV-N2060WF2OC-6GD)
CPU: AMD Ryzen 5 3600 processor 3.6 GHz Box 32 MB L3 (100-100000031BOX)
RAM: 3200 32GB CORSAIR Vengeance LPX KIT (2x16GB) (CMK32GX4M2B3200C16)
Płyta główna: MSI B450M-A PRO MAX Micro-ATX AM4 AMD B450 (B450M-A PRO MAX)
Chłodzenie: be quiet! Pure Rock
Skrzynka: Cooler Master MasterBox Q300L Midi-Tower Black (MCB-Q300L-KANN-S00)

Wszystko pięknie, bo dysku