Wpis z mikrobloga

Ha tfu poradź kolejny jak to janusze polskiego biznesu grasują #zagranico

Dzwoni do mnie znajoma mówi ze ktoś jej zaproponował pracke w #uk niby super warunki ale samozatrudnienie a ja lolololol o czyżby

Nie dość ze samozatrudnienie a rypanie jak na etacie (i ofc niepłatne urlopy czy chorobowe nie wspomnę o wypadkach przy pracy itd) to jeszcze zwalanie opłacania podatków i ubezpieczeń na pracownika.
A Janusz tak przekonywał, mówił ze wszystko będzie się dało odliczyć nawet paliwo (mimo ze wg prawa wcale nie) i w ogóle to żaden problem oni pomogą wszystko załatwić. Ba nawet księgowa ogarną żeby na bieżąco robiła. £60 za MIESIĄC ROZLICZANIA gdzie rozliczenie roku podatkowego można zrobić samemu bądź za cały rok to ok £70-80 u księgowej.

Cieszę się ze zadzwoniła i odciągnęłam od tego głupiego pomysłu bycia #!$%@? na wszystkie strony. Jeszcze chętniej bym zdobyła nazwe firmy i podrzuciła do HMRC.

#januszebiznesu mocno
  • 15
@peszmerd: spoko tylko co innego jak jesteś sobie elektrykiem i odliczasz se pierdylion rzeczy od kosztów a co innego jak ekspedientka w sklepie dojeżdżająca do pracy z buta. Wtedy nie odliczysz nic XD
Ba nawet jak masz swoje auto i chcesz se paliwo odliczyć to musisz mieć konkretnie to auto ubezpieczone pod SE a nie od tak se.
Do tego nie masz chorobowego/płatnego urlopu a jak coś się stanie to co
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@PaulStanley: tyle, ze w uk nie pokazujesz fsktur co odliczasz tylko odliczasz expenses
Samovhod odliczasz sobie milaz, ktory mozesz nabic jakkolwiek. W ltd mozesz odliczac normlanie auto na siebie zarejestrowane.
Chorobowego i tak nie masz w wiekszosci firm.
Urlop - prawda, ale na trj formie zatrudnienia zarabiasz po to wiecej wlasnie zeby odjac urlop.
Ubezpieczenie nieznane?
Ksiegowa wiecej oszczedzi na podatkach niz zaplaci te 720 w ciagu roku - ja robiac
@peszmerd:
Mowie o SE nie LTD.

tak a jak przyjdzie HMRC to poproszą o rachunki i co teras?
Edit: jak nie potrzebują faktur jak na każdy wydatek musisz mieć przynajmniej rachunek ze to co kupiłeś ma się jakkolwiek do firmy albo musisz udowodnić ze ma. A bez rachunku nic nie zrobisz.

Nieprawda, auto musi być ubezpieczone jako cześć twojej pracy, pierwsza rzecz o jaka spyta uczciwa księgowa. Nieważne czy koszt calosciowy
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@PaulStanley: ssp masz od tygodnia, czy tez 4dni, platne £100 czyli dniowke. W porownaniu do polskiego l4 to slabiutko. Cos ci to mowi?

Jak poprosi o rachunki to od tego jest ksiegowa, zeby pomoc. Kontrole przy tak smiesznych zarobkach nie wystepuja.

Wyjasnij mi jak sie ubezpiecza auto jako czesc mojej pracy? Social and commuting? Bo business sie nie zalicza do tego.

Coz, nie zawsze sie takie rzeczy oplacaja, jezeli przelicza i
@filozof900: ale ja cały czas mówię o kuźwa SE a nie ltd, nie wiem skąd tutaj to ltd oboje wytrzasnęliście XD

@peszmerd: na SE dostaniesz całe 0 gbp więc lepsze 100 niż nic.
No tak XD bo jak ksiegowa podbije to i w jej interesie jest znaleźć rachunek żeby sama problemu nie miała. Księgowa (uczciwa) żeby chronić własną dupę będzie o takie rzeczy pytać. A przynajmniej mnie zawsze pytały o
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@PaulStanley: ale biznesowe nie oznacza, ze masz je brac kiedy tylko dojezdzasz do pracy. Kiedy twoja praca oznaczanie jezdzenie, tak. Kiedy masz commuting to single place of work, business nie jest potrzebne.
@peszmerd: nie mogę edytować komentarza.
kiedy twoja praca oznacza jeżdżenie - no jeśli jesteś takim elektrykiem i dojeżdżasz jako self employed tu i tam to twój van jest narzędziem pracy i tak musi zostać ubezpieczony, nie rozumiem co tutaj trudnego do pojęcia

edit: commuting to single place of work - no i tu jest problem. bo jeśli jesteś self employed to tak jak kolega wspomniał powyżej nie możesz mieć jednego i
@peszmerd Księgowa podpowie wszystko co chcesz bo za nic nie odpowiada, za poprawność zeznań odpowiada dyrektor firmy.
@PaulStanley Do testu na self employed wchodzi kilka kategorii, nie tylko liczba klientów, ważna jest substytucja, czyli czy można kogoś zamiast siebie wysłać i on zrobi. Generalnie od kwietnia średnie i duże firmy mogą mieć kłopoty jeśli będzie sciemniona firma zamiast pracownika. W małych dalej sam pracownik deklaruje.