Wpis z mikrobloga

Próbowałem za pomocą tunera usb i jakiejś prostej anteny dipol (półfalowy z anten teleskopowych) na pasmo 2m (144 MHz) sprawdzić czy znajdę coś w mojej okolicy. Teren raczej otwarty, jedyne ograniczenie to fakt, że antena jest z okna na strychu wystawiona (oddalona około 1m od od parapetu). Liczyłem na APRS lub na usłyszenie kogokolwiek. Niestety - cisza, nawet APRS na które liczyłem - na 144.750 kHz jest jakiś szum ale qtmm nic nie wyłapuje. Jednak połączenie i cały ten zestaw teoretycznie "działa" - łapie stacje radiowe, w paśmie lotniczym jakieś 2 rozmowy ledwo słyszalne, program do ADSB sporo widzi. Na 168 MHz słyszę głośne buczenie (wygoglowałem, że to jakaś transmisja szyfrowana). Co może być przyczyną? Tuner? Czy antena źle wykonana/za nisko/budynek mocno przeszkadza? Czy jakieś inne anteny konstruować?
#sdr #krotkofalarstwo #rtlsdr
  • 8
  • Odpowiedz
  • 0
@Mikseth
Aprs spróbuj posłuchać na 144.800.
U mnie jakieś ramki aprs łapie na fabrycznej antence, w pokoju. Nawet byle jak zrobiony dipol powinien coś odbierać , chyba że mieszkasz w sporym dole albo w promieniu 30 km nie ma żadnej stacji.
  • Odpowiedz
@pawlas: Czekam na złącze N i spróbuję zrobić antenę GP i wystawić ją wysoko.
W dole raczej nie mieszkam, mierzyłem teraz odległości w linii prostej (wg. mapki APRS) no to do najbliższych to raczej promień 40 km, do 30 km raczej nic nie ma ¯\_(ツ)_/¯
  • Odpowiedz