Wpis z mikrobloga

#komputery #korposwiat #kiciochpyta #windows10

Mirki, mam sprawę plikowo-katalogową. Mam kilkaset plików, każdy o swojej nazwie.

plik-001.pdf

plik-002.pdf

plik-003.pdf

itd


Chcę każdy z nich wrzucić do osobnego katalogu (każdy z katalogów ma mieć identyczną nazwę jak plik).

PLIK-001

-->plik-001.pdf

PLIK-002

-->plik-002.pdf

PLIK-003

-->plik-003.pdf


W jaki sposób automatem mogę taki zestaw folderów utworzyć i potem, również automatem wrzucić je do każdego z tych odpowiadających im katalogów?
  • 13
@yourij: W skrócie - pierwszym poleceniem listujesz zawartość katalogu i ewentualnie filtrujesz, "Select-Object" - wyciągasz wartość obiektu (tu interesuje Cię Basename czyli nazwa pliku bez rozszerzenia), Foreach-object to pętla na obiektach i w tej pętli tworzysz nowy folder (New-Item) a następnie przenosisz plik poleceniem Move-Item. Ot. całość. Spróbuj to poskładać i daj znać ;-) Polecenia łączysz za pomocą pipea " | "
Spróbuj to poskładać i daj znać ;-)


@Koliat: dam znać, na razie (niestety ręcznie) muszę nadać im właściwe nazwy wg listy z PDFa. Chwilkę mi to zajmie xD
"Select-Object" - wyciągasz wartość obiektu (tu interesuje Cię Basename czyli nazwa pliku bez rozszerzenia)


@Koliat: nie łapię tego...
jestem w stanie stworzyć plik txt poprzednim poleceniem, same nazwy bez ścieżki itp.
pamiętam ten znak " | " że łączy więcej poleceń...

ale nie umiem zrozumieć składni Select-Object
@yourij: Wpisz tak:

Get-ChildItem *.pdf | Select *
Get-ChildItem *.pdf | Select BaseName
Get-ChildItem *.pdf | Select -ExpandProperty BaseName

Da Ci to mniej więcej przykłady czym się różni i co robi Select Object. Do pęli ja zwykle używam "-ExpandProperty" bo wygodniej się odwołać w samej pętli, ale pozostałymi też się da
Get-ChildItem *.pdf | Select *

Get-ChildItem *.pdf | Select BaseName

Get-ChildItem *.pdf | Select -ExpandProperty BaseName


@Koliat: ja muszę raz zrobić taką rzecz i nie chcę się doktoryzować... albo zrobię w pół godziny albo olewam temat... zaraz zajrzę.
@Koliat: te 3 polecenia robią co i tak już mam / umiem czyli listę plików

muszę katalogi utworzyć, skopiować i zapomnieć... pomożesz czy mam ręcznie pisać?