Wpis z mikrobloga

cos sie zebalo i mi sie popsul grub (mam nadzieje ze grub a nie dysk). Jest ktos w stanie mi pomoc? grub-repair nie dziala, jest komunikat "failed to load image efi\ubuntu\grub64.efi (czy cos takiego). Mam dwa systemy, win10 i ubuntu 18.04, przestalo dzialac nagle (byc moze jakas aktualizacja windy). #linux #ubuntu #grub #pytaniedoeksperta
  • 14
@kefas_safek: 1. uruchamiasz system z jakiegokolwiek livecd. 2. robisz lsblk albo blkid zeby wiedziec gdzie masz partycje z efi 3. robisz chfs.vfat -ta /dev/costam bo moze #!$%@? cos przy zamykaniu systemu 4. mountujesz partycje z efi gdziekolwiek 5. zagladasz do gdziekolwiek upewnic sie ze /EFI/UBUNTU/grub64.efi w ogole istnieje. 6a. jak nie istnieje to prosisz gruba zeby wygenerowal ci nowy efi (przeczytaj o efi na wiki archa tam jest krok po kroku
@uesugi2 do pkt 4. zrobilem, pkt 5 - wlasnie nie mam tego pliku. No i to bede musial chyba zrobic ale to jak wroce z pracy. Dzieki za instrukcje, widac ze prawdziwy admin bo odpisuje o 3 nad ranem :D Dam znac jak poszlo =). Pozdro
@uesugi2: ciekawa sprawa. Jak podmontuje efi do /dev/sda1 to widze, ze plik jest, po restarcie znika, tzn jak odpale jeszcze raz z livecd to nie widze nic w /mnt. To normalne? error wystepuje... tylko zs pierwszy razem jakis inny, sprobuje zrobic zdjecie
@kefas_safek: chfs.vfat to po prostu program do sprawdzania partycji fat, kazdy inny bedzie ok.
to normalne, zazwyczaj livecd nie zapisuje nigdzie ustawien wiec wszystko sie resetuje przy restarcie.