Wpis z mikrobloga

Z ciekawości, rozpoznawczo, zapytam, na ile oceniacie szansę wejścia do branży #grafika osoby, która nie ma artystycznego wykształcenia i jest samoukiem? Od dawna #grafikakomputerowa była jakimś tam moim hobby, tworzyłem dla siebie, a nawet dla regionalnej instytucji, której byłem pracownikiem (nie na stanowisku grafika): plakaty, grafiki na FB, część identyfikacji wizualnej, prezentacje i takie tam. Korzystałem z #coreldraw i #inkscape, natomiast widzę, że w ogłoszeniach o pracę jest trzech króli z adobe: #photoshop, #illustrator i #indesign (zastanawiam się, czy wszystkie stanowiska są tak różnorodne od fotomontażu po DTP, czy po prostu chcą mieć kogoś od wszystkiego na wszelki wypadek). Ogłoszeń jest całkiem sporo, czasami jednak od lokalnych drukarni za minimalną (na start OK). Dajmy na to kilka (np. 3) miesięcy ogarnięcia obsługi tych programów (jakiś tam warsztat już mam) i zrobienia kilkudziesięciu niekomercyjnych przyzwoitych projektów do portfolio da radę? Mówimy o byciu rzemieślnikiem (grafika użytkowa, loga, #dtp, flat designowi ludzie czy krajobrazy, #webdesign itp.), nie jakimś artystą ilustratorem. Jak wygląda teraz rynek?

Drugie pytanie, na ile szacujecie możliwość pełnej pracy zdalnej na etacie po jakimś tam czasie? Najlepiej napiszcie, jak to u Was wygląda w firmie: czy ktoś pracuje, czy według Was pracodawca by na to poszedł. To dla mnie dość istotne.
  • 4
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@lunaexoriens: pracy jest dużo, ogólnie to nie musisz mieć zdolności artystycznych, żeby być grafikiem. Po prostu niektóre tematy wykonasz w inny sposób niz własnoręcznie.

Co do programów, to tak. Na początek trzech króli, potem możesz uczyc sie innych programów w zależności co będziesz potrzebował.

Wynagrodzenie zależy od regionu. W Polsce b wynagrodzenie zazwyczaj jest duzo niższe niz w większych miastach. Ale zawsze można sobie dorobić na zleceniach.

Co do pracy, to
Z ciekawości, rozpoznawczo, zapytam, na ile oceniacie szansę wejścia do branży #grafika osoby, która nie ma artystycznego wykształcenia i jest samoukiem?

Chyba zdecydowana większość tej branży nie ma wykształcenia kierunkowego.

Korzystałem z #coreldraw i #inkscape, natomiast widzę, że w ogłoszeniach o pracę jest trzech króli z adobe: #photoshop, #illustrator i #indesign

Coreldraw i Inkscape to chyba nie bardzo żyje komercyjnie. Tylko Adobe.

(zastanawiam się, czy wszystkie stanowiska są tak różnorodne
@lunaexoriens: nie mam studiów kierunkowych, nie umiem rysować nic a nic, robotę znalazłem bez problemu, poprzednie doświadczenie to było tylko dłubanie ulotek i logotypów dla januszexów.

Jeżeli chodzi o pracę zdalną to jest różnie, u mnie w firmie absolutnie się na to nie zgadzają, bo uważają że średnio się to sprawdza, ale część firm nie widzi w tym nic złego.

Co do hajsu, to nie licz od razu na #programista15k,