Wpis z mikrobloga

Zastanawiam się ja zbudować układ czujnika dotykowego do plazmy CNC. Chodzi o wykrycie styku metalowej końcówki palnika z cięta blachą. W wielkim skrócie tak jak tutaj film 1
oraz tutaj flim 2

Problem jest z tym, że przy zajarzeniu łuku pojawia się wysokie napięcie które mi krzyżuje całe plany. Nie mogę po prostu podłączyć napięcia pod główkę palnika i wykrywać przepływu prądu przez blachę ponieważ wszystko momentalnie się uszkodzi przy rozpoczęciu cięcia. Póki co, czysto teoretycznie myślę nad odcięciem bezpośrednio narażonych obwodów z użyciem sygnału dla palnika (zakończenie detekcji, sygnał osi Z leci do sterownika -> sterownik podaje sygnał rozpoczęcia cięcia dla palnika -> sygnał przepuszczam przez obwody detektora i np. przekaźnikiem rozłączam obwód narażony na HV-> sygnał przekazuję do przycisku na palniku i rozpoczyna się cięcie). Czy ma to szansę zadziałać? Dodam, że planuję to zintegrować z THC (które w miarę możliwości czasowych też sam bym budował, ale to inna kwestia).

Znalazłem moduł Ohmic Sensor za 70$ (na zdjeciu) jednak cena jest raczej niepokojąca (cebula we mnie silna). Nie mogę jednak rozkminić jak to dokładnie działa, ale na pewno inaczej niż w moich planach.
http://robot3t.com/en/san-pham/os3t-01-ohmic-sensor-for-cnc-plasma-cutting/
Tutaj jak widać nie ma zbyt wielu elementów i trochę drogo się wydaje - części w PL można kupić do (strzelam) 100zł?
Cała moja konstrukcja ma mieć charakter edukacyjno-rozrywkowy więc metoda prób i błędów jest dopuszczalna.
Jeśli ktoś jest obeznany w temacie to będę bardzo wdzięczny za wtrącenie swoich 5 groszy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#elektronikadiy #elektronika #cnc #automatyka #plazmacnc
DS18B20 - Zastanawiam się ja zbudować układ czujnika dotykowego do plazmy CNC. Chodzi...

źródło: comment_0piSZKacYE1r3EqHt1hXujmikkA0y3lg.jpg

Pobierz
  • 3
@DS18B20: Dokładnie tak jak myślisz, że nie działa. Dysza palnika plazmowego to dość złożone urządzenie. Ta osłonka, która dotyka blachy NIE jest pod napięciem, przynajmniej tak jest w markowych agregatach. Ten czujnik wykrywa zamknięcie obwodu. Ma własne, odizolowane zasilanie. (widać to na zdjęciu, jest przetwornica DC-DC).
Z własnego doświadczenia wiem, że jeśli masz Ceborę to będziesz miał problemy.
Do zajarzenia łuku jest standardowo używana potężna cewka Tesli. Po to rezystory i
@Analityk: Dzięki za odpowiedź.
Nie mam źródła plazmowego Cebora, tylko Sherman 110 (tanie, chińskie, palnik RĘCZNY, do pierwszych prób pewnie wystarczy).
Więc jest tak: dysza uchwytu (zdjęcie poniżej) jest podpięta kabelkiem pod osobne zasilanie niskim napięciem (może 12VDC). Wykonuje się zerowanie osi Z, dysza dotyka do metalu, zamyka obwód - oczywiście z optoizolacją, sygnał leci do sterownika na LPT. Z linuxaCNC idzie sygnał "cięcie" do źródła plazmy i z dyszy palnika
DS18B20 - @Analityk: Dzięki za odpowiedź. 
Nie mam źródła plazmowego Cebora, tylko S...

źródło: comment_tIWQC3lTNZfyGONRnfTfQsYQvVcxGM4b.jpg

Pobierz