Wpis z mikrobloga

Siemka. Buduję układ do sterowania wiatraczkiem 5V za pomocą raspberry pi. Najpierw użyłem sterownika L293N i wszystko działało świetnie bez żadnych problemów. Niestety musiałem podpiąć ten sterownik do czegoś innego i z braku laku spróbowałem zrobić dokłądnie to samo na sterowniku L298N, bo akurat taki też miałem pod ręką. Ku mojemu zaskoczeniu po tej drobnej podmianie układ już nie działa i dzieje się coś co mnie zaskakuje.

Otóż tym razem jak nic nie jest podpięte do wyjścia, to na wyjściu dostaję 5V (czyli tyle ile chciałem), ale jak już podepnę cokolwiek (np. ten wiatraczek), to na wyjściu ze sterownika jest dużo mniej woltów no i wiatrak oczywiście się nie kręci. Zdziwiło mnie to, ale zupełnie się na tym nie znam. Czy to normalne zjawisko i o czymś nie wiem? Trochę się bawiłem tym układem i podejrzewam, że właśnie tak jest, bo jak podpiąłem do wyjścia jakieś oporniki, to napięcie na wyjściu było wyższe im więcej oporu dałem, a ten cały wiatrak ma opór rzędu 4 omów, więc prawie żaden. Z drugiej strony z tamtym sterownikiem wszystko działało. Nie wiem też gdzie szukać wyjaśnienia lub podpowiedzi, więc uznałem, że najlepiej będzie zapytać. Jeśli pytanie jest durne to bardzo przepraszam, ale ja naprawdę nie wiem co robię, a to i tak jest tylko zadanie poboczne, które jedynie może mi coś ułatwić.

Z innej beczki, to może ktoś wie jak przy zrealizować sterowanie grzałką typu hotend, której bym chciał dawać między 0 a 8V? Najlepiej przy użyciu pi. To kolejna rzecz, którą chciałbym zrobić, bo by mi się przydała. Fajnie by było jakbym mógł wykorzystać do tego te sterowniki które mam, ale one właściwie mają służyć do czegoś innego i może lepiej od razu kupić coś bardziej adekwatnego? Próbowałem przeszukać google i zauważyłem, że z jakiegoś powodu chyba nikt tak nie robi.
#elektronika #raspberrypi
  • 27
@kolnay1: nie wiem po co się bawisz w jakieś sterowniki skoro możesz z maliny wypuścić PWM na bramkę jakiegoś mosfeta i masz gotowe :)

sterowanie grzałką odbywać się będzie tak samo - PWM na mosfet
@Tymian: A bo akurat miałem pod ręką. Na szczęście mosfeta też mam i nawet go właśnie trzymam w ręku próbując rozkminić jak to zrobić w ten sposób, więc bardzo mnie ucieszyła twoja odpowiedź ( ͡° ͜ʖ ͡°)
tylko uważnie podłączaj bo jak puścisz 12V na malinę to śmierć.


@Tymian: Właśnie tego obawiam się najbardziej i chyba nawet dlatego próbowałem najpierw z tego sterownika coś zrobić. Znasz może jakiś podręcznik dla idiotów? Bardzo by mi się przydało coś w tym stylu.

Mam irl540n. Wiem już, że lewa nóżka to gate, druga to drain, a trzecia to source. Czy te numerki z twojego schematu odpowiadają właśnie tym nóżkom w kolejności
@kolnay1: nie polecę żadnych książek bo z nich nie korzystałem, tylko podłączałem, paliłem i potem myślałem :P

musisz czytać datasheety - tam wszystko jest napisane.

na moim rysunku:

1 - GATE
2 - SOURCE
3 - DRAIN
@Tymian: Jeszcze jedno pytanie. Skąd się wzięły te wartości rezystorów, które napisałeś na schemacie? Albo inaczej – mam wziąć dokładnie takie same, czy jednak te wartości trzeba dobrać w zależności od potrzeb i zasobów?
@kolnay1: metoda mokrego palca jak się nie chce liczyć - w 90% przypadków będzie dobrze.

Otóż mosfety mają taki parametr jak Vgsth (napięcie graniczne [zadziałania] między bramką a źródłem).

To napięcie może być różne - od 1V do 4,5V albo i więcej (do sprawdzenia w nocie katalogowej)

Rezystor 10k między G a S (i też GND) to taki "uspokajacz" - zapewnia że jeśli faktycznie nie sterujesz mosfetem to ten zawsze przestanie
@Tymian: W sumie mam jeszcze problem tego typu, że jak już układ zadziałał próbowałem zrobić sterowanie grzałką (ceramiczna 40W 12V). Liczyłem na to, że podepnę grzałkę zamiast wiatraka, zmienię zasilacz i może zadziała. No niestety nie zadziałało.

Pomyślałem więc że pomierzę sobie jakie mam napięcia w różnych miejscach, bo może z tym jest coś nie tak, ale okazało się, że chyba kompletnie nie wiem jak działa miernik. Nawet jak w tym
@kolnay1: gałę ustawiasz na Vdc zakres 20 (godzina 22:30), czarny kabel w złącze COM, czerwony w VOhmmA

I teraz jeśli mierzysz napięcie między D i S (czarny do S) to przy pracującym wentylatorze odczytasz 0V (bo mierzysz mosfet który włączając wentylator zamienia się w zwarcie.
Jak wyłączysz sterownie (G w stanie niskim) to mosfet robi się przerwą w obwodzie i tutaj:
- przy wentylatorze odczytasz albo jakieś śmieci albo napięcie które
@Tymian: @kolnay1: nie za bardzo mam jak teraz sprawdzić ten tranzystor ale czy on może przewodzić ciągły prąd 4A? Gate treshold voltage zazwyczaj podaje sie dla prądu drenu 1mA lub mniej i nie jest to poszukiwany przez was parametr - ten znajdziecie na wykresach zależności maksymalnego prądu drenu w funkcji napięcia drenu przy określonym napięciu bramka źródło. Zawsze jest to więcej niz wyżej wspomniany parametr, zazwyczaj jest to nawet o