Wpis z mikrobloga

#ekonomia #zus ##!$%@? Ej, Mircy, W radio mówili, że jakaś firma wydała raport, w którym było między innymi o zusie i emeryturze, a dokładniej mówili, że obecnym 30-sto latkom nie będzie miał kto i z czego wypłacać emerytur bo nasze społeczeństwo się starzeje i takie tam. No i podali dwa rozwiązania, jedno gorsze od drugiego, mianowicie...albo, niech obecni 30-sto latkowie odkładają sobie kasę na emeryturę albo wydłużyć wiek emerytalny.
Jak to drugie rozwiązanie jest kompletnie bez sensu tak to pierwsze mnie totalnie wkur***. Bo nie dość, że PAŃSTWO zabiera część mojej wypłaty na poczet MOJEJ emerytury to może się okazać, że tej emerytury nie dostanę. Czyli śmiało mogę powiedzieć, że PAŃSTWO i ZUS to jawni złodzieje.
Nie chcę płacić składek na emeryturę, wolę je odkładać i mieć pewność, że będę miał za co żyć.
  • 10
@Sckb: serio dopiero teraz się zorientowałeś?
Też bym wolała odkładać te pieniądze odkładać na własne konto bo wiem, ze tych pieniędzy już nie zobaczę które mi zabierają.
obecnym 30-sto latkom nie będzie miał kto i z czego wypłacać emerytur


@Sckb: Jeżeli mowa o 30 latkach to jest trzecie rozwiązanie, niech wytworzą nowych podatników ( ͡° ͜ʖ ͡°)

To w ogóle ciekawe. Jedni się martwią, że w ciągu 30 lat, ba nawet 20 czy 10, prace ludziom odbiorą maszyny i nie będą mieli gdzie pracować, a drudzy, że za 30 lat nie będzie komu pracować
@Sckb: W 2050 r. składki mają pokrywać od 54 do 94% wypłacanych świadczeń (zależy od wieku emerytalnego, ilości grup uprzywilejowanych itd.). Reszta musi być uzupełniona z budżetu, czyli tak jak jest obecnie. Nic nie wskazuje na to, żebyś nie otrzymał emerytury za X lat. Jedyna możliwość to bankructwo państwa, a na to się nie zanosi.
@Lonate: nie wiem, czy dopiero teraz, ale teraz to sobie dobrze zobrazowałem. I nie ukrywam, trochę mnie to przeraziło.

@Taur: wiecej info? Czy taką prognozę podali na stronach ZUS?
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Sckb: rozwiązanie jest proste, wiek emerytalny od jutra 67lat, wszyscy poniżej 60lst z powrotem do pracy, zniesienie wszystkich przywilejów emerytalnych i jakoś to będzie się kręcić.
@Sckb: ogólnie obniżając wiek emerytalny nic dobrego nie wynikło. To jest prosta matma. Ludzie teraz co raz później starają się o dzieci, które wiadomo później zaczną pracować, przez co później będą płacić na ZUS na nasze emerytury. Jak dla mnie wiek emerytalny powinien zostać podniesiony, a zamiast marnować kasę na 500+ w celu zachęty do robienia dzieci zrobić porządne ulgi podatkowe na dzieci, zachęcić przez to ludzi do pracy, a co
@Sckb: Niedawno czytałem to na stronach ZUS-u, ale było też w innych źródłach. Ogólnie odkąd pamiętam przewiduje się katastrofę i agonię, która ma nastąpić tuż-tuż, ale ciągle przekłada się ten ostateczny termin kopnięcia w kalendarz :)
@Sckb: A to już zależy od tego, czy będziemy mieli odpowiedzialny rząd, czy nie. Bez reform (powiązanie wieku emerytalnego z oczekiwaną długością życia, odebranie przywilejów emerytalnych wielu grupom itd.) będziemy dryfować w kierunku wariantu pesymistycznego.
tu się z Tobą zgodzę, że się to odkłada, ale kiedyś w końcu bańka pęknie...i będzie dupa


@Sckb: Wcale nie musi nic pękać. Teraz jest/będzie niekorzystny układ w demografii poprzez właśnie mega wyże demograficzne.

Jednak to się wyrównuje i już nie będzie takich szoków.

Ponadto wydajność pracy ciągle rośnie, więc nie byłbym takim pesymistą.
Oczywiście nie można lekceważyć tematu