Wpis z mikrobloga

Uderzył mnie wczoraj mocny fakt związany ze #zwiazki i #logikarozowychpaskow mianowicie to zawsze facet ryzykuje wchodząc do związku. Kobieta w każdej chwili może odejść, jej nic nie trzyma. Może odejść od chłopaka lub męża, może odejść z dzieckiem - bo alimenty - w każdej chwili. To facet ma #!$%@? i musi się trzymać kobiety, bo w perspektywie ma do spłacania "kredyt" przez 18 lat, z którego ni huhu nie będzie żadnego zwrotu.
  • 16
Uderzył mnie wczoraj mocny fakt związany ze #zwiazki i #logikarozowychpaskow mianowicie to zawsze facet ryzykuje wchodząc do związku. Kobieta w każdej chwili może odejść, jej nic nie trzyma. Może odejść od chłopaka lub męża, może odejść z dzieckiem - bo alimenty - w każdej chwili. To facet ma #!$%@? i musi się trzymać kobiety, bo w perspektywie ma do spłacania "kredyt" przez 18 lat, z którego ni huhu nie będzie żadnego zwrotu.
@Piewca_Zaglady: Alimenty obowiązują do ukończenia 25 roku życia w przypadku podjęcia nauki, ewentualne pauzy mogą występować w przypadku przerwania ciągłości nauki, a w gdy w tym okresie dziecko podjęło pracę, daję to ulgę do rozliczenia dla alimentodawcy w tzw. dopłatach.

Tak czy siak, to co napisał @McKill to taka smutna prawda. Bo nawet jak masz kredyt z "witaminką" to koniec końców, dostajecie podzielność majątkową z czego to wygląda tak, że Ty
@zyxen:

Alimenty obowiązują do ukończenia 25 roku życia w przypadku podjęcia nauki, ewentualne pauzy mogą występować w przypadku przerwania ciągłości nauki, a w gdy w tym okresie dziecko podjęło pracę, daję to ulgę do rozliczenia dla alimentodawcy w tzw. dopłatach.


No, czyli dobrze napisałem.
@Piewca_Zaglady: Do ukończenia 25 roku życia, czyt. w dzień 25 urodzin, a nie do 26 roku życia, taka mała różnica, w zasadzie istotna. Jak wypadają Ci urodziny w środku miesiąca, to ustawowo naliczane Ci są ostatnie alimenty w ilości dni.
@zyxen: w sumie gdzie obowiązują? Nie ma żadnych przepisów wskazujących konkretnie na 26, 25 rok życia, przesłanki ustawowe są nieco inne.Oczywiście granica 18 r.ż. pozostaje, ale reszta to raczej jest to kwestia, że przyjął się taki wiek z uwagi na ukończenie studiów dziennych, a przez to niemożność podjęcia pracy (zaznaczam- to nie moje zdanie, tak się po prostu w orzecznictwie przyjmuje).

Also - mniej wykopu, serio co się tu już z
@oo_91:

w sumie gdzie obowiązują?


No w Polsce, a gdzie? Do momentu uzyskania usamodzielnienia się, czyli do chwili, gdzie podejmujesz pierwszą i opodatkowaną pracę - do tego czasu obejmują.

Nie ma żadnych przepisów wskazujących konkretnie na 26, 25 rok życia, przesłanki ustawowe są nieco inne.


Są. Alimenty do 25 roku życia uzyskujesz w momencie, gdy się uczysz. To samo ma miejsce z rentą po stracie rodzica. Osoba otrzymuje rentę w wysokości
@zyxen: coś nie zauważyłam, żebym Ci przyznała rację - poza tym no jasne, bank alimentacyjny
ale wiesz, że alimenty to także świadczenia na dziecko niepełnosprawne i jeśli jest to powiązane z brakiem możliwości zarobkowych to świadczysz je bezterminowo? ogólnie świadczenie alimentacyjne ma nieco szerszy zakres przecież niż takie typowe alimenty płacone na dziecię po 18 roku życia.
A co do funduszu alimentacyjnego - jasne, stamtąd tak. Ale wśród krewnych możesz domagać
@zyxen: Alimenty z sądu rodzinnego a ustawa o funduszu alimentacyjnym i do tego renty z ZUS. Wszystko mieszasz ze sobą gościu, to są zupełnie inne instytucje, inne tryby, inne ograniczenia i możliwości. Np rentę z ZUS po zmarłym dostaniesz jeżeli spełniona zostanie przesłanka zatrudnienia przez X lat łącznie w okresie Y lat (z pamięci nie powiem, bo nie pamietam). Ale już przy rencie której dochodzi się w postępowaniu cywilnym nie masz