Wpis z mikrobloga

@Iskaryota: zawsze się zastanawiam, skąd oni wzięli nylon, skoro torby foliowe robi się na ogół z polietylenu lub polipropylenu. Nylonowej nigdy nie widziałem. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@xstempolx: A to sory- źle Cię zrozumiałem.
Ja znam "normalne" (za sjp):

1. «spójnik przeciwstawiający treści komunikowane przez połączone zdania, np. Pewne fakty nabierają znaczenia, inne zaś je tracą.»

2. «spójnik przyłączający zdanie nawiązujące do wcześniejszego kontekstu, np. Chirurg włożył czyste rękawiczki, po chwili zaś pochylił się nad uśpionym chłopcem.»

Rozumiejąc "zaś" jako "znów" (jak to jest na śląsku) te zdania z przykładów tracą sens. I odwrotnie- na początku się zastanawiałem
Czy ja wiem..
Pewne fakty nabierają znaczenia, inne znów je tracą.
@To_ja_moze_pozamiatam: nie zapominajmy, że śląski to w większości staropolski. większość słów da się zastosować (przy minimalnie zmienionym znaczeniu) lub nawet stosuje (w związkach frazeologicznych, przysłowiach itd) i dzisiaj. dla przecietnego Polaka mogą już brzmieć nienaturalnie ale jak ktos dobrze zna swoj jezyk to wszystko zrozumie
@xstempolx: No dobra, przecież ja nie hejtuje śląskiego "zaś". Mówię tylko, że warto na to zwrócić uwagę jak się tam ktoś wybiera na dłużej.
Dla mnie "znów" to "kolejny raz" więc w wydaniu śląskim było na początku niezrozumiałe i w zdaniach podobnych do pierwszego przykładu używam zawsze "zaś". "Znów" mi tam nie pasuje.