Wpis z mikrobloga

Witam,
Zainstalowałem Ubuntu 18.10 na HP Spectre x360 – 13-4030no i mam problem z kartą dźwiękową broadwell-rt 286. I są takie opcje:
-nie ma w ogóle - nic się nie wyświetla
-Dummy output - brak dźwięku
- jest widoczna ale nie ma dźwięku.
- jest widoczna jest dźwięk, ale po pewnym czasie system się wykrzacza i traci dźwięk.
- na urządzeniach Bluetooth jest normalnie dźwięk.
Próbowałem wszystkich możliwych opcji: aktualizowania alsa (reload), sprawdzanie na pulsemixer, aktualizowałem kernel do najnowszej wersji, wracałem do starszej wersji, która podobno działa (ukuu).

Znalazłem w internecie, że jest to wina systemów .deb (Debian, Ubuntu, elementary os). Więc zainstalowałem OpenSUSE Tumbleweed i problem jest taki, że w ogóle nie ma dźwięku.

System jest zainstalowany z systemem Windows 10.

#linux #ubuntu #opensuse
  • 18
@Kryspin013: Są dwa systemy zainstalowane win i linux.

@safuka: aktualizowałem kernel do najnowszej wersji: jak dobrze pamiętam to 5.3. Teraz mam zainstalowanego U19.04 i jest ten sam problem.
Ten post jest sprzed 4 lat. Znalazłem inne nowsze posty i nic nie pomagało.

@Harmideron: Zastanawiałem się nad Fedorą, ale mam już trochę dosyć żonglowania systemami.
aktualizowałem kernel do najnowszej wersji: jak dobrze pamiętam to 5.3. Teraz mam zainstalowanego U19.04 i jest ten sam problem


@PhatFarm05: Jebnąłem się. Miałem pisać, żebyś najnowsze wrzucił: 19.10 tak jak safuka napisał.

Problem jest obecny w ubuntu nawet w nowszych wersjach: https://bugs.launchpad.net/hwe-next/+bug/1846539

Nie mam dobrej wiadomości ale ludzie z linka wyżej sugerują aby przebudować kernel z wyłączoną opcją: SNDSOCSOFBROADWELLSUPPORT

W kernelu pojawił się mały fix do tego:
@Kryspin013: Po aktualizacji zaczęło działać, ale tylko na jakieś 5 min. Później system zaczyna się wieszać.
Po restarcie w dźwięku pojawił się "Dummy output"

Log podczas włączania systemu:

haswell-pcm-audio haswell-pcm-audio: error: audio DSP boot timeout IPCD 0x0 IPCX 0x0
broadwell-audio broadwell-audio: ASoC: failed to init link System PCM: -517

Log podczas włączania systemu gdy dźwięk działa:

haswell-pcm-audio haswell-pcm-audio: Direct firmware load for intel/IntcPP01.bin failed with error -2
haswell-pcm-audio haswell-pcm-audio: fw image
@PhatFarm05: fuck, to mogę ci jeszcze kernel przebudować z wymuszoną wyłączoną opcją albo napisać jak to zrobić (kilka linii do wklepania w terminal ale masz pewność, że ci nic nie podrzucę do kernela ( ͡° ͜ʖ ͡~). Jak nie to nie wiem.

Może ty @yuim: coś więcej doradzisz?