Wpis z mikrobloga

Cześć,
Mam pytanie, bo jestem właśnie po kontroli drogowej nieoznakowanym radiowozem.
Pomiar prędkości zaczął się, gdy minąłem nieoznakowany radiowóz jadąc lewym pasem około 90km/h, oni byli na prawym i wyjechali za mną. Mijałem jeszcze jeden samochód, który był na prawym pasie i zacząłem zwalniać. Gdy pomiar wynosił 65m ja zmieniłem pas na prawy, policjant został na lewym i tam dokonał pozostałe 35m pomiaru. #!$%@?ąc od tego, czy policjant utrzymał równą odległość za mną, do czego mam wątpliwości, to czy 65m pomiaru w linii prostej, a kolejne 35m gdy zmieniam pas i na nim jadę, zmniejszając prędkość, jest prawidłowe?
Poza tym, czy prawidłowe jest stwierdzenie, że jeżeli nie przyjąłem mandatu, a policjant prawo jazdy zatrzymał, to dopóki nie będzie prawomocnej decyzji starosty o zatrzymaniu prawa jazdy, to wciąż mogę pojazd prowadzić?

#prawo #prawojazdy #mandat
  • 30
@robertx: Na jego pomiarze średnia wyszła 101.4km/h. Ja się z tym nie zgadzam, bo pilnuje się i 100 nie przekraczam. Tym bardziej, ze jak minąłem ten drugi samochód to już zwalniałem, bo się droga kończyła. I w tym momencie minęło dopiero 65m pomiaru. Reszta była nie w linii prostej i zastanawiam się czy to jest prawidłowe wykonanie pomiaru.
policjant prawo jazdy zatrzymał, to dopóki nie będzie prawomocnej decyzji starosty o zatrzymaniu prawa jazdy, to wciąż mogę pojazd prowadzić?


@karolll95: nie możesz. Stanowi to wykroczenie z art. 95 k.w. Po wydaniu decyzji przez starostę staje się to przestępstwem z art. 180a k.k.
@Matthei: Okej, jak najbardziej się z Tobą zgadzam. I nie mam pretensji o mandat czy punkty, ale zwyczajnie nie pasuje mi wynik pomiaru z tego ich wideorejestratora, bo wydaje mi się ze jechałem wolniej. Chce ustalić czy pomiar został wykonany prawidłowo.
@IgorK: Nie chce polegać na tym ze policjant się upiera ze to prawidłowy pomiar. Dlatego nie przyjąłem mandatu i wydawało mi się, ze dopóki sąd nie zadecyduje to nie ma prawomocnej decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy.
Ale ta decyzja zdaje się ze może zostać wydana dopiero po rozprawie sądowej?


@karolll95: nie musi. Wydanie decyzji odbywa się w postępowaniu administracyjnym, które jest niezależne od postępowania o wykroczenie.

Dlatego nie przyjąłem mandatu i wydawało mi się, ze dopóki sąd nie zadecyduje to nie ma prawomocnej decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy.


Decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy nie ma ale nie masz dokumentu, który jest wymagany do prowadzenia pojazdu - stanowi
@Matthei: Przykro mi, ale się z Tobą nie zgadzam. Duże znaczenie ma to, czy to było 98 czy 101.4. A największe znaczenie ma to, czy pomiar został wykonany prawidłowo, bo jeżeli tak, to nie mam z tym problemu. Zwyczajnie nie jestem przekonany że aż o tyle przekroczyłem prędkość.
@karolll95: no od technicznej strony ma znaczenie, masz rację, bo przez to ci właśnie zabrali prawko. Ale te 3 km/h więcej nie ujmuje ci wiele w kwestii tego, że zwyczajnie jechałeś dużo za dużo i jakby się coś stało to ta różnica wiele by nie zmieniła. Srogo przegiales i wg mnie nawet jeśli pomiar był mniej czy bardziej prawidłowy - na pewno 60 nie jechałeś
@IgorK: Okej, ale to oznacza, że dopóki tej decyzji nie ma, to grozi jedynie mandat za brak dokumentu, jeśli dobrze rozumiem.
Z tego co czytam, to policjant powinien prawo jazdy przekazać sądowi, a dopiero później może to zostać przekazane do starosty. Zgodnie z art. 137 ust. 1 pkt. 2 w zw. z art. 135 ust. 1 pkt. 2, w przypadku uzasadnionego podejrzenia wykroczenia drogowego Policjant ma obowiązek przekazać prawo jazdy Sądowi.