Wpis z mikrobloga

Mam RTX2080Ti i i9-9900K. Teraz dokupiłem drugi dysk NVMe i zastanawiam się czy to wpłynie negatywnie na wydajność. Z tego co już obczaiłem to nawet przy jednym dysku NVMe karta działa w trybie pcie 8x. Czyli chyba dwa dyski mogę mieć, a potem jak bym chciał więcej to już kwestia wymiany platformy na HEDT tylko wchodzi w grę?
#pcmasterrace
  • 15
  • Odpowiedz
  • 0
@kamillus Hmm dziwne, że przy jedym ssd już Ci zleciało na x8. Muszę sprawdzić w siebie jak mam bo mam ten sam procesor.
Jaka płyta główna?
  • Odpowiedz
@Variv: @kamillus: Nie ma w tym nic dziwnego, 9900K ma 16 linii PCI-E, więc przy podłączonej karcie graficznej oraz M2 przez PCI-E 3.0 x4 karta jest zrzucona na x8.

Od tego właśnie jest HEDT :)
  • Odpowiedz
@Variv: slot M.2 nvme działa jako pcie, czyli zabiera linie pcie procesora. Slot M.2 sata działa jako sata, ale wtedy to nie jest nvme
  • Odpowiedz
@kamillus: @c22-: znalazłem takie coś:

Does m 2 NVMe use PCIe lanes?

No, the a PCIe/NVME SSD uses the x4 provided via the chipset. The H100 series, Z170 and B150 had an extra 4 PCIe lanes (for max 20 when added to the CPU). The 200 series is max 24, so brings an extra 8 to the table. You can use 2x M.2 NVME SSDs (both x4) and still have
  • Odpowiedz
@youmimicanski: jeżeli chipset ma swoje linie pcie, to tak może być. Ale część procków ma x20 więc obsłuży kombinację grafika x16 z dyskiem x4 nawet bez wsparcia chipsetu, wszystko zależy od konkretnego sprzętu.
  • Odpowiedz
@Variv: wyżej już chłopaki mi wyjaśnili, że z390 obsługuje dodatkowe pcie lanes, doczytałem i rzeczywiście - dodatkowe 24 na dyski, ale nie działa to tak fajnie jak w hedt. Póki co pewnie mi starczy, ale że apetyt rośnie wraz z jedzeniem to pewnie niedługo wjedzie hedt... Może dzisiaj zamówię, bo trochę fajnych ofert na hedt inteli na black friday (cyberr monday) wysypało.
  • Odpowiedz