Wpis z mikrobloga

Czy antykapitaliści poza samym sprzeciwem wobec kapitalizmu mają jakieś pomysły jak to wszystko miałoby funkcjonować? Ja wiem, że kapitalizm nie jest idealny i ma wiele wad ale jednak jako tako działa i można powiedzieć, że to w jakim miejscu znajduje się nasza cywilizacja jest głównie jego zasługą a nie wielu innych systemów które miały miejsce kiedyś.

#antykapitalizm
  • 8
nasza cywilizacja jest głównie jego zasługą a nie wielu innych systemów które miały miejsce kiedyś.


@gwiezdny_wodnik: Każdy kto szanuje Marksa, zgadza się, że kapitalizm jest pewnym etapem rozwoju cywilizacji. Socjalizm, później komunizm to następne kroki.
Jeżeli usiłujecie uzasadnić kapitalizm postępem, to równie dobrze moglibyście usprawiedliwiać niewolnictwo tym samym tokiem rozumowania.
@gwiezdny_wodnik: no ja akurat nie wiem, powinno wyjść w praniu, w drodze reform (progresja, umocnienie praw pracowniczych, redukcja nierówności, upowszechnienie dostępu do świadczeń społecznych jako pierwsza faza) - takie jest stanowisko klasycznej socjaldemokracji jak pan Bernstein powiedział (nie mylić z współczesną "socjaldemokracją"). Są też rewolucjoniści, ale w ich imieniu raczej nie mogę się wypowiadać.

Jako tako działa? Czy niewolnictwo jako tako nie działało? Czy feudalizm, jako tako, nie działał? Czy i
@Tyraxor: problem w tym, że socjalizm nie działał, nie działa i przez jeszcze długi czas nie będzie działał. Może wraz z rozwojem technologii to się zmieni ale na pewno jeszcze nie teraz.

@Formbi: po postach na tagu widać, że głównie wyrażacie sprzeciw wobec kapitalizmu, brak za to konkretów które brzmiałyby choć trochę sensownie. Jeśli już to są to rozwiązania w stylu: jakoś to będzie. A co jeśli będzie gorzej?

@
@gwiezdny_wodnik: Bzdura, bogaci są bogaci, ponieważ wyzyskują biednych, nawet nie tylko płacąc poniżej tego co wytworzyli, ale też w różnoraki sposób żerując na społeczeństwie (marketing, cięcie kosztów, gospodarka nadmiaru i marnotrawienia - kupa jedzenia lądującego codziennie na śmietnikach, palonych ubrań, utylizowanej celowo postarzanej elektroniki, i regularne kupowanie elektro-śmieci, bo rokrocznie wychodzi nowy model z 5% większym ekranem) - przy czym bogactwo to nie jest ilość kilogramów chleba, ani litrów mleka jakie
@gwiezdny_wodnik: Myślisz, że w socjalizmie każdy otrzymywał, lub miałby otrzymywać, równą płacę? Oczywiste jest, że poszczególne zajęcia mają różną wartość, wiążą się nie tylko z wyższą płacą, ale też "łatwością" wykonywania (praca w wentylowanym biurze - kopanie dołów w pełnym słońcu), czasem pracy, "prestiżem", czy przyjemnością wynikającą z samorealizowania się w jakiejś dziedzinie. Tak jak w PRLu rodziło się i żyło wiele wybitnych umysłów, tak i nie mam wątpliwości, że i
@Baleburg To teraz w Polsce rozpiętość pomiędzy hmm 80% społeczeństwa jest z x3. A w przypadku 95% będzie to około x5. Rozpiętość powyżej X10 to dotyczy tylko ok 2%.
A gdy wejdzie minimalna 2600 to rozpiętość pomiędzy około 95% społeczeństwa będzie wynosić tylko X4.