Wpis z mikrobloga

Mirki, potrzebuje pomocy z Excelem.
Otóż mam tabelę z aktualnymi wersjami dokumentów w firmie. Co jakiś czas przychodzi nowa wersja któregoś z dokumentów i jest ona wpisywana do tej tabeli wraz z z datą nadejścia. Problem w tym że nie mamy historii zmian, czyli kiedy nadchodziły poprzednie wersje.
I tu pojawia się moje pytanie w jaki sposób (o ile takowy istnieje) zrobić, aby w drugim arkuszu w chwili wypisywania nowej wersji robiła się kopia starej. Czyli aby dodawało dwie nowe kolumny z datą i numerem wersji. I tak co kolejną nową wersję.

#excel #kiciochpyta
  • 18
@kryniol: A nie wystarczy posortować po pierwszej kolumnie i masz wszystko jedno pod drugim. Ewentualnie po pierwszej i drugiej kolumnie i masz który pliki i wersja w kolejności alfabetycznej?
Małe zapytanie w Power Query i wynik w drugim arkuszu po odświeżeniu zapytania lub zapytanie uruchamiane podczas otwierania pliku.( ͡° ͜ʖ ͡°)
@ArtyQ: Aktualnie w przypadku nadejścia nowej wersji, osoba odpowiedzialna nadpisuje datę oraz numer wersji. Nie mamy żadnej historii zmian w czasie. Chodzi mi o to, aby w chwili, wprowadzania nowej wersji, automatycznie w drugim arkuszu została wprowadzana kolejna kolumna z poprzednią wersją, tak abym miał podgląd jak zmieniały się wersje.

W pliku który przesłałeś mam jedynie tabelę przestawną, która mojego problemu nie rozwiązuje (chyba, że czegoś nie zauważyłem).
P.S. Chyba widzę,
A masz zainstalowane Power Query? Z punktu widzenia baz danych nigdy nie nadpisuje się rekordów tylko dodaje nowe ze zwiększonym indeksem i wtedy bez problemu wyciągasz sobie aktualne zestawienia.
Jeśli musisz nadpisywać rekordy to wypadało by zapisywać pliki z każdą zmianą w jednym katalogu i zasysać je Power Query połączyć usunąć duplikaty i dopiero można ułożyć z tego zestawienie.
Niezbyt optymalne rozwiązanie ale u mnie w kilku przypadkach działa.
No i pewnie
@ArtyQ: W sumie masz rację, muszę zastanowić się nad tym sposobem. Musiałbym nieco przerobić aktualny plik. A co do Power Query, nie wiem czy mam, muszę sprawdzić.
@kryniol: Pół roboty jaką wykonuję robi za mnie Power Query, kiedyś siedziałem i sklejałem dane albo ładowałem do Akcesa, a teraz wszystko od połączeń z bazami ODBC postgres i lokalnymi bazami robią się z automatu i co najwyżej klikam odśwież dane lub wybieram skrypt, który ma się wykonać.
Polecam kanał Excel i Adam na Youtube od podstaw prowadził webinary i krótkie przykłady jak można używać PQ i jak je skonfigurować aby
@DwaNiedzwiedzie Super dzięki. W pracy korzystamy z Office 2007, więc może być problem z dostępem do PQ, ale dla samej wiedzy przyda się. Może jak będzie okazja w przyszłości na zmianę pakietu na wyższy to skorzystam z rozwiązań.
@kryniol: nie chce mi się wszystkiego czytać ale ja robię w takim przypadku dwa arkusze. Jeden "Aktualne wersje", a drugi "Szczegóły". W tym drugim mam w jednym wierszu wszystkie informacje o nowej wersji z datą itd. Potem filtrując tę tabelę można ładnie prześledzić historię. A w pierwszym jest tabela przestawna, albo zwykła tabela wyszukujaca ostatnią wersję w drugim arkuszu.