Wpis z mikrobloga

Cześć Mirki.

Mam problem z siecią/internetem, a dokładnie z tym jak go skonfigurować poprawnie. Posiadam neostradę i dostałem kiedyś od nich modem/router Sagemcom f@st 2704 i działał ok ale problem polega na tym, że wifi ma kiepski zasięg (nie mam możliwości przestawienia go w inne miejsce). Więc kupiłem sobie kiedyś modem/router tp-link archer vr600 v2 i zasiąg wifi był już wystarczający ale strasznie mi czasami zrywał połączenie (szczególnie w ostatnich dniach - tzn. ciągle był problem z brakiem internetu i musiałem go restartować ~15 razy dziennie). Pomyślałem, że to problem z tym tp-linkiem więc wczoraj wróciłem do tego Sagemcom f@st 2704 i teraz wszystko działa ok, z tymże jest ten problem z zasięgiem wifi.

Ok, teraz przechodzimy do sedna: czy jest możliwe żeby ten Sagemcom f@st 2704 działał po prostu jako sam modem, żeby do niego była tylko podłączona linia telefoniczna (RJ-11) i żeby wyłączyć w nim sieć bezprzewodową i żebym dokupił sobie jakiś router np. niech będzie mikrotik hap ac2 (dobra może przesada z tym mikrotikiem, więc niech będzie jakiś router Asusa) i żebym podłączył tego f@st 2704 z tym routerem kablem RJ-45 i żeby reszta urządzeń łączyła się już bezpośrednio z routerem poprzez RJ-45/wifi?

Czy to zadziała w ten sposób? Czy ten Sagemcom f@st 2704 musi mieć jakąś funkcję (nie wiem, jakiś bridge czy coś) żeby to działało czy też jak podłącze go kablem RJ-45 do tego np. mikrotika do pierwszego wejścia LAN to zadziała to bez problemu? Najlepiej jakby dało się to zrobić z tym moim tp-link archer vr600 v2 ale on chyba nie może działać jako AP czy tam bridge... Nie wiem, już po prostu tego nie ogarniam - nie jestem jakiś ogarniacz jeśli chodzi o sieci.

Ogólnie uprzedzając pytania to ten Sagemcom f@st 2704 fajnie jakby został jako modem - jest to urządzenie, które dostałem od orange i jak nie działa mi internet to przynajmniej wiem, że to wina gdzieś po stronie orange, a nie po mojej i mojego urządzenia które sobie wstawiłem zamiast ich modemu/routera. Przerobiłem to z tym tp-link archer vr600 v2, więc nie wiem czy chcę zaryzykować wydanie kasy na jakieś Asusa (choć wiem oczywiście, że tp-link jest ogólnie dość słaby delikatnie mówiąc...). Orange też sobie każe płacić za przyjazd technika jeśli problem nie był po ich stronie - wolę unikać zapłaty technikowi.

Dzięki z góry za pomoc.

#orange #internet #router #mikrotik
  • 18
@kielbasa_od_ptaszka: bardzo obciążasz internet? W sensie dużo urządzeń na raz masz podpiętych, do czego używasz neta? (grasz, czy tylko surfowanie po necie?). Jeśli nie jesteś jakimś pro userem to kup sobie jakiegoś ausa/tp-linka z wbudowanym modemem ADSL i po sprawie na kilka lat :)
@BooB No właśnie tak zrobiłem: kupiłem tego tp-link archer vr600 v2 który to jest routerem z wbudowanym modemem ADSL i to nie zdało egzaminu u mnie. Więc teraz już trochę bałbym się kupić jakiś router Asusa z wbudowanym modemem ADSL (choć wiem, że to inna półka). Urządzeń trochę jest: głównie bezprzewodowych: jakieś 6 telefonów, tablet, 2 konsole xbox one, laptop/czasem dwa + połączony po kablu stacjonarny komputer. Plus do tego dochodzi to,
@kielbasa_od_ptaszka: a nie wiedziałem że ten Archer z modemem już jest :) Jeśli faktycznie Sagemcom f@st 2704 lepiej jako modem się spisuje to możesz go używać tylko do łączenia z netem, potem kablem puścić do portu WAN/LAN na Archerze który to zajmie się resztą (wifi itd). Ja mam podobne rozwiązanie u siebie. Sagem ustawiasz tak jak jest, tylko że wyłączasz w nim wifi całkowicie. On działa w sieci 192.168.1.1 z tego
@BooB @prawdziwek @fikusny_marian

Panowie wielkie dzięki jest prawie już super! Problem polega teraz tylko na tym, że kompletnie nie mogę się teraz dostać do konsoli administracyjnej tp-linka :|

Ale po kolei: zrobiłem mniej więcej wszystko z Waszymi zaleceniami czyli na modemie Sagemcom f@st 2704 moje ustawienia wyglądają tak, że wszystko pozostało bez zmian czyli jest 192.168.1.1

Wyłączyłem na Sagemcom f@st 2704 sieć bezprzewodową i to by było na tyle jeśli chodzi o
@BooB

dzięki wielkie za pomoc! ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ale mam jedno (w sumie dwa ale drugie to może później) pytanie: jak ustawić na sztywno adres IP (np. tak jak podałeś 192.168.1.10) dla tego Sagemcom? W jego konsoli administracyjnej czy też w ten sposób jak podałeś bym to zrobił dla tp-linka (Twoja ostatnia odpowiedź w tym wątku)?
@BooB: Sagem ma zajmować się tylko połączeniem z internetem, przez kabel przekazywać je do TP-Linka a TP-Link ma robić resztę, czyli WIFI i DHCP (przydzielanie odpowiednich adresów IP dla urządzeń które łączą się albo przez inne porty LAN kablem, albo te które łączą się przez wifi).
@BooB

Wszystko super działa! Dziękuję Ci ogromnie za pomoc, za swój poświęcony czas, wyjaśnienia i screeny! ( ͡ ͜ʖ ͡)

Miałbym jedynie do Ciebie tylko takie 3 pytania poza konkursem ale jeśli nie będziesz miał czasu odpowiedź to spoko - nie chcę Ci już więcej zawracać głowy na siłę :p

1) dlaczego dodanie tego adresu na sztywno dla Sagema w DMZ było konieczne? Rozumiem, że bez dodania
kielbasaodptaszka - @BooB

Wszystko super działa! Dziękuję Ci ogromnie za pomoc, za...

źródło: comment_A5yBbSmsMW0uHdVfaAJ8wcC8NuNVXIfI.jpg

Pobierz
@kielbasa_od_ptaszka:
1) Jeśli nie dodasz DMZ to będziesz za tak zwanym podwójnym NAT, dla samego działania internetu raczej nie będzie to przysparzało problemów, problem pojawia się najczęściej jak trzeba mieć jakieś otwarte porty, chodzi tutaj głównie o gry online, niektóre programy (np. P2P czyli torrenty itp). Wtedy TP-Link otworzy porty komunikując się np z xboxem prze UPnP (jeśli wyłączysz UPnP to będziesz musiał sam odblokowywać porty na routerze co jest dość