Wpis z mikrobloga

Siema mirki, dopadł mnie PESEL i będę nosił #okulary. Po raz pierwszy w życiu, na razie do czytania, komputera i samochodu.
Mam 2 pytania:
1. Na co zwrócić uwagę wybierając szkła i oprawki?
Jakie firmy robią dobrej jakości? Cena nie gra roli ale nie chce przepłacać
2. Jaki #optyk jest dobry w #krakow?
  • 17
@Dipolarny: Ale właśnie chcę wiedzieć wcześniej bo inaczej dosprzedadzą mi wszystko i wyjdę z okularami za 1500pln przy wadzie 0,5 dipola. Nawet to nie jest takim problemem jak to, że będę miał jakieś niepotrzebne mi gówno.
@Alver na tam mam zwykle antyrefleksy, oprawki jedynie mam jakieś trochę droższe bo mi się podobały. Te dodatkowe powłoki to masz np. że niby nie zostają np. tłuste plamy na szkołach, nie paruja, filt światła niebieskiego do kompa etc.
@Alver: to od peselu zależy? :( Noszę od pierwszej klasy podstawówki...

1. Żeby były wygodne i ładne. Szkła zależy co potrzebujesz tak naprawdę, jedni chcą z różnymi cudami antyzarysowaniowymi, ściemniającymi itp., inni nie. Mam tylko antyrefleks i jest git.
2. Od lat korzystam z vision express. Tanio nie jest, ale jakościowo bardzo okej i gdziekolwiek Ci się coś stanie z okularami, to idziesz do salonu nawet w innym mieście i załatwiają
@Alver: Tak jak poprzednicy napisali: antyrefleks weź koniecznie, blue light protection opcjonalnie. Reszta zbędna. Szkła (plastiki) np. JZO, dobra jakość i cena.

Pierwsze oprawki może wybierz pełne bez tzw. nosków, łatwiej się przyzwyczaić i nie będziesz ich co chwila poprawiał. Raz dopasowane będą bezproblemowo służyć parę lat. Co do kształtu to wybierz się z kimś, kto niezależnie oceni czy dobrze wyglądasz ;] Marki konkretnej nie polecam, kwestia gustu. Unikaj Solano, to
@Alver: Współczuję. Mam to samo od jakiegoś czasu.

1. Szkła: Antyrefleks zwiększa przepustowość soczewki - bierz. Koniecznie powłoki hydrofobowe albo oleofobowe. Mnie szlag trafia jak mam upaćkane szyby. Powłoczka rzekomo do pracy przy komputerze wycina trochę niebieskiego światła. W jednych szkłach mam. W drugich nie. Bzdura to jest raczej. Każdy komercyjny system operacyjny ma ocieplanie białego na wieczór. Działa tak samo. Jak uważasz.
Reszta to gadżety. Nie polecam fotochromów. Nie mają
@Arv_ od 11 lat jeżdżę w okularach bez polaryzacji i nie widzę problemu. Porównywałem z żeglarskimi okularami z polaryzacją i realnie różnica jest niewielka. Poza tym, ekrany nawigacji, telefonu itp nie lubią się z takimi szkłami.
Także bez przesady z tą polaryzacją.

@Alver noszę okulary od 20 lat. Powłoki oleofobowe to imo gra niewarta świeczki. Okulary i tak trzeba umyć, a po jakimś czasie i tak zaczniesz przecierać szkła koszulką/ręcznikiem bo nie
od 11 lat jeżdżę w okularach bez polaryzacji i nie widzę problemu. Porównywałem z żeglarskimi okularami z polaryzacją i realnie różnica jest niewielka. Poza tym, ekrany nawigacji, telefonu itp nie lubią się z takimi szkłami.

Także bez przesady z tą polaryzacją.


@bugg: Nakładasz korekcyjne i przeciwsłoneczne jednocześnie?


Różnica jest w niuansach. Polaryzacyjne eliminują odbłyski światła. Od mokrej drogi, szyb innych pojazdów, deski rozdzielczej fanów plaka (a fuj) itp.
Fakt, ściemnią również
@Arv_ nope, mam 2 pary. Jedne zwykle korekcyjne, drugie przeciwsłoneczne czyli korekcja z soczewka z 90% zabarwieniem.

Posiadam też żeglarskie okulary z polaryzacją i kiedy noszę soczewki używam ich jako przeciwsłonecznych, również w samochodzie. Na wodzie ok, w samochodzie nie warto dopłacać.

Fotochromowych nigdy nie miałem.

Ofc to tylko moja opinia ;)
w samochodzie nie warto dopłacać.


@bugg: Oprawka z nakładkami jest tańsza niż druga para. No i logistycznie nieco łatwiej.
Trzymaj się zdrowo mirasku.
@Arv_: Ło Jezus Maria, polecanie chusteczek z Lidla/Biedry do okularów za miliony monet z milionem powłok - jak se je chcesz zdjąć tymi chusteczkami to spoko. :D

Powodzenia też w korzystaniu z nawigacji wbudowanej w samochodzie albo na smartfonie przy polaryzacji.

"Inne rozwiązania z dokładanymi polarami są gorsze (jakieś druty). Magnesy rulez." Magnesy może łatwo założyć, ale wyglądają okropnie.

@Alver: @GloomySunday - oni Ci pomogą, mają sporo sensownych artykułów.
Ło Jezus Maria, polecanie chusteczek z Lidla/Biedry do okularów za miliony monet z milionem powłok - jak se je chcesz zdjąć tymi chusteczkami to spoko. :D


Chcesz powiedzieć, że miękka chusteczka zetrze powłoki antyrefleksyjne? Pokaż mi starte powłoki antyrefleksyjne. A Ty? Jak czyścisz ze smug?

Powodzenia też w korzystaniu z nawigacji wbudowanej w samochodzie albo na smartfonie przy polaryzacji.


@pytajnig: Tak widać telefon w normalnej orientacji.
Na niebiesko zaznaczyłem magnes od
Arv_ - > Ło Jezus Maria, polecanie chusteczek z Lidla/Biedry do okularów za miliony m...

źródło: comment_5kNKA5RnWTXlgIiVwWjyxuNJWDCtvrk1.jpg

Pobierz