Wpis z mikrobloga

Czy jest tu jakiś koci behawiorysta, ewentualnie znawca kotów ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Kilka miesięcy temu wziąłem jednego kota (samiec) który w tej chwili ma około 8 miesięcy. Nie był jeszcze kastrowany.
2 dni temu wziąłem kolejnego 2 miesięcznego kota również samiec. Przez pierwsze chwile starszy bardzo się bal podjeść do młodszego który na niego syczał i wrogo miauczał. Od wczoraj starszy już nie boi się młodszego, biega za nim, stara się przejąć dominująca pozycje i łapie zębami za kark i szyje. Czasami próbuje ciągnąć w ten sposób młodszego. Nie wydaje przy tym żadnych wrogich dźwięków. Nie wiem w jakim stopniu może być to niepokojące zachowanie starszego kota. Wiem ze koty musza ustalić hierarchie i żadne przerywanie takich zachowań nie ma sensu. Nie chce tylko doprowadzić do krzywdy w domu. Czy może ktoś coś poradzić? Jak się zachowywać w tej sytuacji? Co robić z kotami? Jak podejść do tego tematu?
#kot #koty #zwierzaczki #smiesznypiesek #smiesznekotki
  • 18
@Green81: pierwszy jak został wzięty do domu miał jakieś 3 miesiące.
Kłopotu dużego nie ma, jedzą obok siebie, śpią w tej chwili niedaleko siebie. Tylko nie wiem czy to co robi starszy to zabawa czy zupełnie co innego. Czasami nie wyglada to jak zabawa ale w sumie są ze sobą dopiero 2,5 dnia wiec może powinienem tylko w ekstremalnych przypadkach próbować je rozdzielić?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@majFriend: obserwuj, ja na Twoim miejscu w sytuacji, kiedy nie ma mnie w domu oddzielałabym koty. W sumie dobrze, że przy młodszym jest starszy, bo może uda Ci się zapobiec problemom z agresją w późniejszym wieku, skoro maluch był odebrany zbyt wcześnie
@Satesu: na wielu stronach czytałem ze kot domownik po prostu chce pokazać ze to jego teren temu młodszemu nowemu. Wiem ze to nie są zwierzęta stadne jak psy.
Izolacja na jak długo? Rozumiem ze po prostu tego mniejszego zamykać w jednym pomieszczeniu tylko?
Oprócz gryzienia po szyi nic innego złego się nie dzieje.
@majFriend Jeżeli chodzi o proces socjalizacji sprawdź w Internecie jak prawidłowo go przeprowadzić. Jeżeli kot gryzie to już jest agresja w stosunku do nowego osobnika (o ile to nie jest zabawa). Agresja może wystąpić w dwóch przypadkach: 1) Kiedy zasoby środowiska są ograniczone i koty muszą o nie walczyć. (Kuweta, drapaki, miejsca zlokalizowane na wysokości itp.) 2) W sytuacji nie przeprowadzenia prawidłowej socjalizacji czyli jeden kot jest traktowany jako obcy. Długotrwałe ataki,
@Satesu: zasoby uważam ze są zaspokajane, zabawki w dużej ilości kupione, dodatkowy duży drapak dzisiaj dokupiony, stary kot ma swoje dwie kuwety, nowy również ma swoją która jest przenoszona do pomieszczenia w którym przebywa.
Właśnie nie mam pojęcia czy jest to zabawa czy nie. Takie łapanie za kark odbywa się tylko i wyłącze kiedy mały zaczyna się bawić i latać radośnie po pokoju. Po 20-40 minutach szaleństwa kładzie się spać i
@majFriend Z własnego doświadczenia wiem, że koty po jakimś czasie potrafiły się zaakceptować bez przeprowadzania socjalizacji. Jednak osobiście zalecam żeby ją zastosować. Ciężko mi stwierdzić jak wygląda sytuacja z samego twojego opisu. Wiele informacji daje osobista obserwacja, ponieważ ogromną wagę ma tutaj mowa ciała i sygnały wysyłane przez koty w zależności od danej sytuacji. Przeprowadź socjalizację a problem zniknie całkowicie. Nawet jeśli dojdzie do akceptacji kotów bez twojej ingerencji problemy mogą wystąpić