Wpis z mikrobloga

CO TAM U MNIE W WIETNAMIE CZ. I

- moje aktualne poczynania mozecie sledzic na Insta gdzie dodaje rozne shitstory i ciekawostki: pienionszki
- swoje wpisy publikuje pod tagiem #wietnamwpjoterze
- jesli ktos chce zeby go dodatkowo wolac do kolejnego wpisu moze zapisac sie na liste:
https://mirkolisty.pvu.pl/list/ZYuZXxyq222so6DE

Jestem w Wietnamie juz prawie 3 miesiace, wiec opowiem po krotce jak mi sie tu zycko uklada.

Praca
Nadal pracuje w przedszkolach i zrezygnowanie ze szkol publicznych to byl swietny wybor. Na kazdy tydzien dostaje inna rozpiske godzin i szkol. Przed zajeciami nic sie nie przygotowuje, a plan lekcji poznaje dopiero, gdy przyjde. Moje nauczanie dzieli sie na 2 rodzaje: "teaching" i "co-teaching".

Na teaching to ja jestem glownym nauczycielem i prowadze wiekszosc lekcji. Mam oczywiscie asystentke, ale wiekszosc czasu mowie ja, a w zasadzie krzycze. Teaching mam glownie w "swoim" jednym przedszkolu, gdzie ucze w te same dni tygodnia tj. wtorek, czwartek i czasem piatek rano. Mam tam zawsze 2 lub 3 lekcje po 30 min kazda.

Na co-teaching ja jestem raczej tym od przecwiczenia wymowy z dzieciakami. Wyglada to tak, ze w jednym czasie prowadzone sa 2 takie same lekcje z ta sama grupa wiekowa i polowe z 40-45 minut spedzam w jednej sali, a polowe w drugiej. Co tydzien mam inne przedszkola.

Z godzinami bywa problematycznie. Pracuje sie od 8-9 do ok. 11, a pozniej od 14-15 do 16-17. Najczesciej jedna taka sesja to 1.5h. Jako tako pewne godziny mam w tym "swoim" przedszkolu, ale tez nie zawsze. Ostatnio dostalem wiadomosc w srode wieczorem, ze w czwartek rano nie mam wcale zajec. Nie znam powodow, ale czasem jest jakas wycieczka, a czasem moze rodzice dzieci nie zaplacili? Nie mam pojecia. Zajecia co-teaching tez zaleza od zapotrzebowania danych szkol. Tak wiec pracuje 9-12h w tygodniu. Z czasem powinno byc wiecej, bo przedszkola dopiero sie otwieraja i nabywaja uczniow. Mniej wiecej sie z tego utrzymuje. Nie chce tez uczyc angielskiego gdzie indziej z kilku powodow. Po pierwsze, mam dostac wiecej godzin. Po drugie, nie wiem gdzie trafie - czy zaplaca oraz jakie materialy do nauki dostarcza (tzn. czy bedzie milo i przyjemnie jak tu, bo mam rozpisane cale zajecia, czy bede musial sam kombinowac).

Czy praca jest meczaca? Generalnie co-teaching jest mniej meczacy od teachingu, bo robi sie znacznie mniej. Duzo tez zalezy od asystentki, nastawienia dzieci, wlasnego humoru oraz warunkow klimatycznych w klasie. Jak asystentki maja mily vibe to sie uczy znacznie milej. Tak samo 5-latki uczy sie znacznie milej niz mlodsze dzieci, bo sa zwykle bardziej kontaktowe i czujesz, ze nie mowisz jak do sciany. W pracy z dziecmi trzeba sie usmiechac, wiec jak masz dobry humor to wszystko idzie znacznie przyjemniej. Warunki klimatyczne czyli temperatura. W moim glownym przedszkolu jest bardzo przyjemnie, bo sale sa zamkniete, a klima dobrze chlodzi, ale raz bylem w przedszkolu, gdzie sale byly polotwarte, na suficie tylko wiatraki i nie mielismy pozwolenia na wlaczenie klimy.

Co do asystentek to nie czuje jakiegos pozytywnego nastawienia w moja strone. Jestem dla nich bardzo przyjazny, a dzieciaczki staram sie rozbawic i zainteresowac. Moze mi sie tylko wydaje, ze nie sa pozytywne, a moze sa po prostu zmeczone - nie wiem. Z jednej strony zarabiam od nich ok. 10x wiecej (one ok. 40k/h, ja 400k/h), ale z drugiej tak naprawde w wiekszosci ich angielski jest na poziomie gimnazjum. Ogarniaja prowadzenie lekcji i te "lekcyjne" zwroty, bo robia to znacznie dluzej niz ja, ale gdy sie ich o cos zapytac to masakra. Dzis np. mialem co-teaching i z jedna asystentka byla sama przyjemnosc uczyc, bo swietnie sie uzupelnialismy, a lekcja byla prowadzona w przejrzysty sposob. Z druga za to masakra. Lekcje prowadzi po swojemu, ale powiedziec mi co teraz robimy to juz ciezko (co-teaching drugi w kolejnosci, wiec wchodze w polowie zajec). Na dodatek mowia bardzo cicho i niewyraznie.

Ale ogolnie to w sumie dosc luzna robota. Pozbijasz piatki z dzieciakami, potanczysz, powtorzysz kilka slow, zwrotow i koniec. Wracasz do domu na drzemke, obiad, kawke, a pozniej znow na 1-1.5h. Raz mi sie godziny pomylily i nie przyszedlem wcale to nic sie nie stalo XD

Mieszkanie
Z pradem wychodzi miesiecznie w sumie ok. 380$. Mieszka mi sie swietnie w tym dystrykcie 7, ogarniety landlord, z ktorym zawsze da sie dogadac. 2 razy w tygodniu mam sprzatane (w tym raz zmiana poscieli) przez milutka pania i nic nie zostalo ukradzione. Generalnie z mieszkaniem trafilem naprawde dobrze.

Nie chce, aby wpisy byly zbyt dlugie, wiec reszte wrazen opisze w kolejnym wpisie. Bedzie juz troche wiecej narzekania na ludzi i mentalnosc.

#wietnam #podroze #podrozujzwykopem #azja #pracazagranica #praca #emigracja
piotrek39 - CO TAM U MNIE W WIETNAMIE CZ. I

- moje aktualne poczynania mozecie sle...

źródło: comment_NbXNG2ZtU4O5EeuBQJE1rXj9uJo9ZJOP.jpg

Pobierz
  • 43
Z czasem powinno byc wiecej, bo przedszkola dopiero sie otwieraja i nabywaja uczniow.


@piotrek39: październik to już środek roku szkolnego, chyba, że chodzi ci o zupełnie nowe przedszkola. Jak masz mało godzin to szukaj coverów na facebooku, w połowie przypadków po takim zastępstwie proponują stałą pracę xD. Staraj się szukać min. 3h w jednym bloku, bo na 1,5h nie ma co jeździć. No i podstawa to własny lapek z kablem HDMI
@Morus123:

Nie chce, aby wpisy byly zbyt dlugie, wiec reszte wrazen opisze w kolejnym wpisie. Bedzie juz troche wiecej narzekania na ludzi i mentalnosc.


Czekam :D Sam jest aktualnie przez 1 miesiąc Sai Gonie no i przyznam że jest mocno średnio, warto zweryfikować swoje opinie z kimś w podobnej sytuacji.

Po drugie szkoła z klimą? To jakaś bogolska szkoła musi być patrząc że tu nikt prawie nie ma AC.
@NieRozumiemIronii: musiałbym ocipiec, zeby do 3 czy 5 latkow brac prywatnego laptopa. Prace mam blisko, wiec oplaca sie na 1.5h. Ja nie mam tez na tyle doswiadczenia, zeby 30-40 minut wymyslac wlasne gierki. Przecież 3 latki mowia slabo po wietnamsku, a jakakolwiek gra z nimi to rzecz niemozliwa.