Wpis z mikrobloga

Hej, mógłby mi ktoś wytłumaczyć jaki jest faktyczny miesięczny koszt leasingu? Powiedzmy, że np. biorę samochód za 74900zł brutto na 60 miesięcy. Dla ułatwienia powiedzmy, że leasing 0%. Oraz samochód będzie wykorzystywany do celów służbowych i prywatnych. Czy wtedy to wygląda tak, że jak ratę mam 1248zł to odliczam sobie od tego 11,5% (bo vat 23%) oraz 18% pit? Czy jakoś inaczej to działa? I są jeszcze jakieś koszta, które mogę odliczyć? Czy jeżeli samochód zostanie dodany jako środek trwały na firmę, to czy dochodzi jeszcze jakaś amortyzacja i coś jeszcze zostaje odliczone czy to już wszystko? Jestem całkowicie zielony w tym temacie, więc mogę zadawać głupie pytania ( ͡° ͜ʖ ͡°)

#leasing
  • 4
@Helenus: Oj ziomuś, na portalu ze śmiesznymi obrazkami takie problemy wstawiasz?

Zacząć trzeba od tego, że generalnie są dwa rodzaje leasingu - operacyjny i finansowy - i oba są rozliczane inaczej. Na dodatek przepisy księgowe definiują te leasingi trochę inaczej niż przepisy podatkowe, więc leasing operacyjny bilansowo wcale nie musi być leasingiem operacyjnym podatkowo.

Ale do rzeczy - trzeba sprawdzić jaki jest okres umowy leasingu i jaka jest wartość sumaryczna spłat.