Wpis z mikrobloga

Mirki, nie jestem biegły w leasingach i finansowaniu aut. Proszę o wskazanie gdzie w tym planie są dziury, być może czegoś nie rozumiem.
Mam możliwość kupna nowej Skody Scala lub Seata Leona z dużym rabatem i finansownaiem 101%.
Skodę Scala lub Seata Leona z silnikiem 1.5 TSI w automacie i bogatym wyposażeniu, katalogowo za około 110.000zł brutto mógł bym mieć za jakieś 95.000zł brutto.
Ewentualna modyfikacja tego planu to leasing na 24 miesiące i wykup za kilkanaście procent kwoty, też na osobę fizyczną, trzeba policzyć co się bardziej opłata.
Korzyść podatkowa na takim leasingu to około 25%, czyli realnie by mnie "kosztował" jakieś powiedzmy 72k pln (przy opcji leasingu 36m).

Wykup 1% leaingu może być zrealizowany na osobę fizyczną a nie na firmę. Wtedy po okresie leasingu właścicielem auta jestem ja jako osoba fizyczna, a nie ja jako firma, czyli odsprzedaż auta nie wchodzi na przychód prowadzonej działalności. W takim scenariuszu mogę po tym okresie ten samochód po prostu sprzedać. Orientacyjna cena trzyletnich leonów z podobnym wyposażeniem (itp) od osoby prywatnej to jakieś plus minus 55-60k pln. Zakładam że ceny Scali będą podobne, tych akurat nie można sprawdzić ze względu na brak historii modelu, wiadomo. Jeśli takie auto sprzedam w tej cenie, to mój realny "koszt" jego posiadania przez okres trzech i pół roku to jakieś 72-55k=17k, czyli jakieś 400zł miesięcznie.

Przerabialiście taki scenariusz?
Sprzedaż auta za 55-60k od osoby fizycznej (bez fvat) jest dużo trudniejsza niż z fakturą?

#leasing, #finanse, #podatki, #samochody
  • 3
Sprzedaż auta za 55-60k od osoby fizycznej (bez fvat) jest dużo trudniejsza niż z fakturą?


@KonradM: może i jest ciut trudniejsza, ale nie jest rzeczą nierealną. Auta i za 200 tys ludzie kupują prywatnie gotówką :D