Wpis z mikrobloga

@Kombinat: Mmm, malina( ͡° ͜ʖ ͡°) Jeden z moich ulubionych surowców na wino. Jak się nie przesadzi z cukrem, to wychodzi super połączenie słodkości z lekką kwaskowatością, bardzo szybko się klaruje i ma piękny kolor.
  • Odpowiedz
@Kombinat: Mirek, jak Ty żeś mnie zaymponował w tej chwyly ( ͡° ͜ʖ ͡°) Nie ma dla mnie nic piękniejszego, niż widok pełnych fermentorów czy balonów.
Pamiętaj - drożdż najlepszym przyjacielem człowieka ( ʖ̯)
  • Odpowiedz
@Kombinat: @potatowitheyes: @Zawodowy_Janusz:
Mordeczki, a jak długo dajecie poleżeć winu z malin? Nastawiłem moje pierwsze z tego surowca, jest ledwo po burzliwej fermentacji i już mam ochotę całe pochłonąć
Zyskuje to na czasie? Boję się, że mi aromat uleci po dłuższym leżakowaniu ( ͡° ʖ̯ ͡°)
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@flaa: wiesz co, nie pamiętam ile w tamtym roku wytrzymałem, ale chyba że dwa/trzy miesiące i zacząłem je pić :P a piłem dopóki nie wypiłem, raczej aromat Ci nie uleci :)
  • Odpowiedz
@flaa: Zasadniczo pić możesz i w trakcie fermentacji burzliwej. (sarkazm) Aromaty owocowe w dobrze zakonserwowanym winie Ci tak szybko nie uciekną, i uważam, że przynajmniej pół roku powinno dojrzeć, by zaszły wszystkie reakcje chemiczne "kształtujące" wino. Ale oczywiście próbować możesz kiedy chcesz, bo przecież trzeba znać smak by wino jakoś doprawić ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@flaa u mnie to wyglądało tak, że nastawiłem wino jakoś w sierpniu, a w styczniu już butelkowłem, bo się ładnie wyklarowało ( ͡° ͜ʖ ͡°) zostało mi z 15 litrów jakieś 4 butelki jeszcze, wino schodzi bardzo szybko, bo jest bardzo dobre i każdy kogo czestuję je chwali. Nie zauważyłem jakiejś straty aromatu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Kombinat będę robił więcej. Będę zbierał u siebie w ogrodzie bo mam tego ogromne ilości. Czy mozna dokładać na raty? Bo nie wiem czy w jedno popołudnie uda mi się kilkanaście kg zebrać a nie chce trzymać dzień czy dwa i dopiero z całości robić żeby nie nagnily te pierwsze. Jakie wino wychodzi z tego przepisu? Bo najbardziej interesowało y mnie jakieś takie polwytrawne.
  • Odpowiedz
konto usunięte via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@posepny_zniwiarz: moze ktoś bardziej obeznany się wypowie, ale raczej nie bardzo widzę dokładanie owoców, ale np. na 20 litrów potrzeba Ci 14kg więc to uzbierasz, chyba, że większa beczkę chcesz nastawiać.

Wino z tego przepisu wychodzi półsłodkie, dostawałem kiedyś sygnały że mogliby być słodsze, ale dla mnie jest akurat w sam raz. Oczywiście dużo też zależy od ilości brixów w malinie.
  • Odpowiedz