Wpis z mikrobloga

Czy właściciel może odmówić przedstawienia rachunków za ogrzewanie których pokrycia się domaga?

Z końcem maja wyprowadziłem się z wynajmowanego mieszkania. Opłaty za ogrzewanie są pobierane przez spółdzielnię w formie ryczałtu, t.j. płacimy jakąś stałą kwotę a po zakończeniu okresu rozliczeniowego (styczeń-czerwiec w tym wypadku) przychodzi rachunek z wyrównaniem. Mieszkając w tym mieszkaniu przez kilka lat płaciliśmy ok. 600-800 zł na każdy okres półroczny za ogrzewanie (już po wyrównaniu). W tym roku oczywiście wyprowadziłem się przed otrzymaniem rachunku z wyrównaniem i tydzień temu zadzwonił do mnie właściciel że rachunek opiewa na 1700 zł i domaga się adekwatnej dopłaty. Przy okazji od razu zagroził mi sądem jakbym chciał się wymigać :D Poza tym odmówił przedstawienia rachunku - dał mi tylko numer tel. do wspólnoty. Kwota jest wg. mnie dość nieprawdopodobna więc chciałbym dostać to na papierze. Czy on ma obowiązek mi przesłać chociażby kopię rachunku?

Na numer wspólnoty próbuję się bezskutecznie dodzwonić od tygodnia (nikt nie odbiera)

#mieszkanie #wynajem
  • 6
@kibiklops tak właśnie było do tej pory - jak tam mieszkałem to dostarczał wszystkie rachunki. A teraz powiedział że mi nie da więc trochę to śmierdzi. Chciałem wiedzieć czy ma taki prawny obowiązek w razie gdyby naprawdę nasłał na mnie prawnika
@Bisk: a jak miałeś w umowie? że opłaty ryczałtowe opłacasz na podstawie rachunków?
Ogarnij tak, żebyś miał w mailu lub smsie, że prosisz o przesłanie rozliczenia, jeśli masz go uregulować.
Wspólnota g... Ci pokaże jeśli nie jesteś właścicielem mieszkania czy nawet osobą z rodziny, także moim zdaniem Janusz Ci specjalnie podał numer do nich.
Nic bym nie płaciła na Twoim miejscu dopóki nie dostaniesz rachunku, bo to śmierdzi wyłudzeniem
@Norkanerka: dobrze że przypomniałaś mi o sprawdzeniu umowy :) bo teraz sprawdziłem i jest tak:
"4. Najemca pokrywa koszty eksploatacji lokalu obejmujące: (...)"
"5. Należności wymienione w §4 pkt. 4 Najemca będzie regulował osobiście na podstawie doręczonych faktur lub rachunków wystawionych przez dostawców (...)"

Czyli sprawa jest jasna, powinienem dostać rachunki