Wpis z mikrobloga

Witajcie kochani po krótkiej, wakacyjnej przerwie ;) Zajmiemy się dzisiaj bardzo ciekawą rasą o długiej historii - charcikiem włoskim - najmniejszym z chartów, zapraszam ()
Historia tej rasy rozpoczęła się w północnej Afryce w czasach starożytnych, jej wiek obecnie szacuje się na 2000 lat. Stamtąd trawiła do Włoch w V wieku naszej ery. W XVIII wieku przeżyła prawdziwe odrodzenie, gdy małe charciki stały się modne wśród elit włoskich, francuskich, brytyjskich i niemieckich.
1794Na obrazie autorstwa V.L. Borovikovsky możemy zobaczyć Katarzynę Wielką wraz ze swoją Zemirą, którą caryca uznawała za swą ulubienicę, najlepsze dzieło jej hodowli, a na cześć tej psiny w mieście Peterhof w Rosji jest obchodzone coroczne święto o nazwie Zabawka Wiatru. Obraz został namalowany dziesięć lat po śmierci Zemiry.
1859 Na obrazie możecie zobaczyć charciki włoskie o imionach Billy oraz Minnie. Rycina ta pojawiła się w książce o tytule The Dog in Health and Disease autorstwa Johna Henry'ego Walsha z tegoż roku;
1885, 1916 - nie udało mi się opisać tych psów z imion i przydomków, niemniej uznałam, że zdjęcia są warte podzielenia się z wami;
1967 Na zdjęciu widoczny Ch. Pippo Du Parc De La Casetta hodowli francuskiej;
2019 Tegoroczny zwycięzca rasy oraz zwycięzca grupy Toy na największej międzynarodowej wystawie psów Crufts - Ch. Florita Tallento hodowli brytyjskiej.
#klubmerdajacychogonow <- zapraszam do subskrybowania lub zapisania się do mirkolisty po więcej psiej historii ()

spookyscaryskeleton - Witajcie kochani po krótkiej, wakacyjnej przerwie ;) Zajmiemy s...

źródło: comment_XDn7YHe9Z2IYIMZYPXLwH68745gkpHar.jpg

Pobierz
  • 16
@Dezywontariusz: Nie nie, to zupełnie inna grupa. Pinczery mają wspólnych przodków ze sznaucerami, wywodzą się z niemieckich wsi, a nie włoskich dworów ;) No i dosyć się różnią wyglądem, a charakterem różnią się dosyć skrajnie ;) Charciki włoskie były psami myśliwskimi polującymi na drobną zwierzynę i psami do towarzystwa, pinczery psami stróżującymi, obronnymi (raczej pinczery średnie, dobermany aniżeli miniaturowe) oraz służbowymi :)
@Stef444n są opisane jako duże psy plus charty, a nie charciki, co skłania mnie do podejrzeń, że autor artykułu błędnie rozpoznał rasę, nie zna nawet jej nazwy ;) poza tym nawet jeśli - istnieje możliwość zagonienia zwierzęcia na śmierć i atakowanie kończyn, nie jest to dokładnie opisane. W Polsce trzeba posiadać zezwolenie na charty i ich mieszance, sama byłam świadkiem odebrania chartów pseudohodowcy, który nawet o tym obowiązku nie wiedział, ze względu