Wpis z mikrobloga

Kilka miesięcy temu mój Dziadek zaczął zastanawiać się, w jaki sposób można byłoby upamiętnić 75. rocznicę Powstania Warszawskiego. Nie chodziło jednak o “zwykłe” wspomnienia, takie już zresztą uwieczniliśmy w poprzednich latach, a archiwa pełne są podobnych materiałów. Jedno wiedziałem na pewno - tegoroczna, okrągła rocznica wymaga wyjątkowego, innego niż wcześniejsze pomysłu, ale żadnemu z nas nic konkretnego nie przychodziło do głowy.

Na początku tego roku Dziadek skończył 90 lat, a mimo to nadal chętnie i żywo dzieli się wiedzą o Powstaniu Warszawskim jako jego czynny uczestnik podczas rozmaitych spotkań, szczególnie zaś z młodymi ludźmi. Co znamienne, to właśnie młodzież przyszła nam ostatecznie z pomocą w naszych rozterkach. Otóż na jednym ze szkolnych spotkań okazało się, że pewne fragmenty opowieści Dziadka są dla młodych słuchaczy zupełnie niezrozumiałe - okazało się ono momentem przełomowym.

Od tamtej pory Dziadek ciągle rozmyślał, w jaki sposób pamięć o Powstaniu Warszawskim przekazywać młodym pokoleniom. Tak oto zrodził się pomysł, żeby na tegoroczne obchody rocznicy Powstania Warszawskiego przygotować projekt związany z popularną powstańczą piosenką, a mianowicie - “Pałacykiem Michla”. Utwór jest znany i lubiany, również przez dzieci i młodzież, ale jego treść może wydać im się nieco zawiła, dlatego Dziadek nie tylko go wykonuje, ale też objaśnia - już na samym wstępie nagranego klipu. Istotna jest jednak nie tylko warstwa dźwiękowa nagrania, ale też jego warstwa wizualna, gdyż poszczególne ujęcia przedstawiają szereg odwiedzonych przez nas w Warszawie miejsc związanych z Powstaniem Warszawskim. Obydwa aspekty edukacyjne projektu wydają nam się równie istotne.

Mnie i mojemu Dziadkowi bardzo zależy na rozpowszechnieniu przygotowanego materiału, gdyż mamy nadzieję, że przyczyni się on do zwiększenia zainteresowania Powstaniem Warszawskim. Mamy tu na myśli nie tylko powierzchowne czy nawet bardziej gruntowne zapoznanie się z podstawowymi faktami dotyczącymi tego wydarzenia. Chcielibyśmy rzecz jasna, aby więcej ludzi sięgało po różnego rodzaju książki o Powstaniu, zarówno historyczne, jak i wspomnieniowe, lecz jeszcze bardziej istotne jest dla nas to, żeby przynajmniej raz w roku ludzie, a przede wszystkim młodzież, wyszli Powstańcom na spotkanie. Jeśli nasza inicjatywa sprawi, że choć jedna osoba więcej zatrzyma się dziś na chwilę w zadumie równo o godzinie 17, porozmawia z Powstańcami w ramach uroczystości rocznicowych lub włączy się w akcję taką jak np. porządkowanie powstańczych grobów, czy też zrobi cokolwiek innego dla żyjących i nieżyjących uczestników Powstania albo z myślą o nich, poczujemy się spełnieni i uznamy to za nasz mały sukces.

#powstaniewarszawskie #warszawa #polska #iiwojnaswiatowa #2wojnaswiatowa #historia
wwaws - Kilka miesięcy temu mój Dziadek zaczął zastanawiać się, w jaki sposób można b...
  • 6
@Brajanusz_hejterowy: Już nagrywaliśmy wspomnienia z okresu Powstania Warszawskiego. Odwiedziliśmy wszystkie miejsca w których był od rana 1 sierpnia 1944 roku, aż do momentu trafienia do obozu przejściowego w Pruszkowie - Dulag 121. Potem była wywózka pociągiem do obozu w Niemczech.
wwaws - @Brajanusz_hejterowy: Już nagrywaliśmy wspomnienia z okresu Powstania Warszaw...