Wpis z mikrobloga

Mirunie drogie. Proszę o poradę! Wybieram się na Islandię troszku fiordy nakarmić ( ͡° ͜ʖ ͡°) A jako że Islandia ładna to warto dobre fotki pstryknąć.

10 lat temu zajmowałem się fotografią: duet Lumix FZ8 + stary Zenit z Heliosem nauczyły mnie podstaw fotografii. Zawsze mnie korciło by wrócić do focenia, ale czasu brakowało albo hajsu.

W związku z wyjazdem stwierdziłem, że chcę strzelić dobre foty Islandii, w tym zorzy polarnej, więc myślę, że dobre używane lustro zrobi robotę.

Celowałbym zapewne w jakiegoś starego Canona: od 350d do 600d. Kitowy obiektyw może niestety kiepsko robić zdjęcia, więc szukałbym do tego jakiejś używki szerokokątnej. Do zwykłych portretówek pewnie używałbym Heliosa na przejściówce. Budżet: jak najtaniej np. do 700zł za body i szkło (różowa mi truje dupsko, że jak dawno nie fociłem to lepiej zacząć po taniości)

Czy jest sens pchać się w staruszków 350d - 500d? Czy może lepiej już dołożyć parę stów i wziąć nawet nowe 4000d + Heliosa? (tak wiem Helios do krajobrazów średnio się nadaje, ale może lepiej niż kit?) Wychodzę z założenia, że to ja będę robił zdjęcia, a nie aparat, ale właśnie przez kiepski aparat (szumiący FZ8) odechciało mi się focenia.

#fotografia #canon #lustrzanka
  • 16
nowe 4000d


@SuperStefan: nie jestem pewna czy canon wpuści kiedyś gorsze body ( ͡° ͜ʖ ͡°) odezwij się do @Zielony34 - ma 1300d na sprzedaż, body, ale kita kupisz używkę od 200zł, jak nie taniej, nowy najtańszy widziałam za chyba 350zł, a ten kit jest akurat chwalony mocno. Heliosa też warto mieć, ale jak chcesz krajobraz, to szeroki kąt zdecydowanie i taniej jak kita nie znajdziesz nic.
@thevion: @tony_rogalik: a czy możecie powiedzieć jak wygląda przejście z używanej profesjonalnej lustrzanki na nową amatorską? Załóżmy, że mam 5d/50d i za jakiś rok po złapaniu bakcyla chcę kupić nową. Zakładam, że nie będę szalał z budżetem i będę celował w coś do 2000zł za body. Czy jest to jakiś regres? Czy jednak technologia poszła tak do przodu, że coś co było dawniej pro, dzisiaj jest w lidze amatorskiej?
@SuperStefan jak będziesz robił tylko zdjęcia to nie ma sensu taka przesiadka. Jak bedziesz chciał kręcić filmy to ma większy sens bo nowe body oferują filmowanie od niskich modeli. Jeżeli raz wejdziesz w pełną klatę to z nią zostaniesz.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@SuperStefan: mam 450d i powiem Ci ze mnie poprostu #!$%@? niskie ISO użyteczne. Powyżej 400 jest poprostu dramat. Nie wiem czy 550 ma lepszą matrycę, pożary dziś się dużo filmuje więc może jednak coś nowszego...
Obiektyw Sigma 17-50 2.8 za 1300 kupiłem i muszę przyznać że jest z nim o dwa nieba lepiej niż z kitem, teraz rozważam czy zmienić body czy dokupić jeszcze tokine 11-17 :-D
Jeszcze ad budżetu -
@Grzechu10g: lepiej kupić jasne szkło, niż puszkę o wyższym iso użytecznym, zwłaszcza, że za taką trzeba zapłacić sporo.
@SuperStefan: jeśli bierzesz pod uwagę naprawę, zawsze droższa jest naprawa droższego sprzętu. Regresu nie polecam, tylko się #!$%@?. U mnie historia z korpusami zaczęła się od pentaxa k100d, który wykonaniem i budową korpusu bił na łeb na szyję canony i nikony ze swojej półki, potem było jeszcze lepiej wykonane K-7 i jak
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@matra: wymieniłem szkło na jaśniejsze i

jest o dwa nieba lepiej


Niemniej 450d to amatorka i to w dodatku już stara.
Poza tym zgadzam się z tym co piszesz - w swoim komentarzu nie odniosłem się do obiektywów, bo cokolwiek innego niż kit przekracza budżet więc najpierw to do przemyślenia.

@SuperStefan: jeśli już taniego canona kupować to z obiektywem tamron 17-50 2.8 - obiektyw w znośnym stanie za ~600 zł
@Grzechu10g: e, z manuali to ja na heliosie jechałam głównie, choć mamy też z niebieskim hanimexa 135 i to szkło to cudo, a kosztowało 40 albo 60zł () tego tamrona też miałam, bardzo fajne szkiełko, jedyna wada tego szkła, to prędkość AF - jakieś zdjęcia krajobrazowe, niedzielna fotografia, obiekty statyczne spoko, ale do sportu to się za nic nie nadaje, dlatego też sprzedałam, w
Budżet: jak najtaniej np. do 700zł za body i szkło (różowa mi truje dupsko, że jak dawno nie fociłem to lepiej zacząć po taniości)


@SuperStefan: ja powiem tak, każdy profesjonalny amerykański fotograf na YT mówi buy nice or buy twice w różny sposób, przemyśl co potrzebujesz i kup, nie oszczędzaj, a różowa jak się nie zna na fotografii to niech stuli dupę