Wpis z mikrobloga

Hej, chemicy mam takie pytanko. Ostatnio mam odrodziła się u mnie fascynacja do innych dziedzin nauki niż moja specjalizacja.

I w związku z tym mam pytanko, istnieje jakaś aplikacja webowa z spisem pierwiastków związków reakcjami między nimi, warunkami do tychże itd. , potrzebną aparaturą warunkami koniecznymi plus danymi z kart char. dot tych związków. Coś w formie ogromnego diagramu interaktywnego.

Bo na logikę wydaje mi się że coś takiego już powinno powstać, ale po szybkim szukaniu nie mogę niczego znaleźć i zastanawiam się czy to kolejny pomysł na startup na który nie mam czasu, czy jednak logika dobrze podpowiada i już coś takiego istnieje.

PS. Sorki jeśli pytanie oczywiste.
#nauka #chemia #pytanie
  • 10
@Fotoblysk: jest scifinder, ale licencja kosztuje coś rzędu milionów złotych rocznie. Stać na to tylko duże ośrodki naukowe. Możesz tam wyszukiwać reakcje i związki chemiczne w publikacjach naukowych, ale nie znajdziesz tego o co pytasz. A co do tego o czym myślisz, że jest, to muszę cię rozczarować. Związków chemicznych jest nieskończenie wiele. Reakcji między nimi jest więcej, więc pewnie jeszcze długo coś takiego nie powstanie.
@youmimicanski: Nie chodzi o katalogowanie wszystkiego tylko raczej o pewien zalążek do popularnych use caseów, ale mniej więcej o coś takiego mi chodziło tylko trochę wygodniejszego (jakieś automatyczne przeszukiwanie grafu do projektowania procesów produkcyjnych).

A z perspektywy chemika/dydaktyka jaka przydatność takiego narzędzia by była?
@Fotoblysk: ogromna, gdyby chemia była tak prosta jak Ci się wydaje, ale wkład pracy jaki trzeba by było włożyć w zrobienie tego byłby również ogromny. Jednak, moim zdaniem, niemożliwy do wykonania. Mnóstwo wyjątków, reakcji ubocznych, katalizatorów, które zmieniają produkty reakcji itd. W rzeczywistości później i tak się okazuje, że reakcje, które nie zachodzą, to jednak w pewnych okolicznościach zachodzą. Rodzajów związków są miliony. Nieograniczona liczba związków może mieć nieograniczoną ilość grup
@youmimicanski: To mnie zachęciłeś jeszcze bardziej xD

ogólnie myślę o czymś w rodzaju możliwości dodawania tych rzeczy przez użytkowników :p
Nie chodzi o stworzenie idealnej bazy tylko narzędzia które zainteresowanie sami by rozwijali. Wiadomo że do zaprojektowania potem procesu potrzebny byłby człowiek, ale taka wygodna ściągawka/szybka wyszukiwarka mogła by zaoszczędzić trochę czasu.

Chyba mam temat magisterki jak nie ucieknę z uczelni xD
@Fotoblysk: właśnie dzięki Tobie dowiedziałem się, że jest coś takiego, że rysujesz związek i wyskakuje Ci jak go zrobić, ale nie jest to idealne, bo masz nieskończoną ilość możliwości otrzymania danego związku, a tu tylko pokazuje jeden. Wykonanie chińczyków
www.orgsyn.org/
@youmimicanski: xD niestety to tak łatwo nie działa, ale znam możliwości takich systemów i w pewnym stopniu wiem że to jest do zrealizowania. Na pewno się odezwę, ale obecnie wiem że nie mam na to czasu xD. Ale jak zwolnią się obecne projekty to pingnę i wymyśle ew jakiś tag. Bo jednak wiedza potencjalnego użytkownika bd zbawieniem przy wymyślaniu wymagań funkcjonalnych i projektowaniu interfejsu.

Odezwę się jak będę miał realny czas