Wpis z mikrobloga

#neuropa #4konserwy #historia #rewolucjafrancuska
Czy według was, Kościuszko, był bohaterem?
Należy pamiętać, że Kościuszko był rewolucjonistą-lewakiem (antyklerykał, zwolennik demokracji-republiki, uwłaszczenia chłopstwa oraz często wzorował się na Wielkiej Rewolucji Francuskiej i ideałach oświecenia), więc przed wydaniem osądu polecam przeczytać chociaż:
https://www.pch24.pl/skad-patrzy-na-nas-kosciuszko-,55345,i.html
https://www.pch24.pl/kosciuszko-bohaterem--grzegorz-braun-jest-innego-zdania,44240,i.html

Czy Tadeusz Kościuszko był bohaterem?

  • Tak, jestem neuropa 34.8% (24)
  • Nie, jestem neuropa 4.3% (3)
  • Tak, jestem 4konserwy 14.5% (10)
  • Nie, jestem 4konserwy 7.2% (5)
  • Tak, nie sympatyzuję z żadną z grup 34.8% (24)
  • Nie, nie sympatyzuję z żadną z grup 4.3% (3)

Oddanych głosów: 69

  • 11
@Zenek_: @Legio_VI_Victrix: ja to najbardziej żałuję, że Kościuszko spotkał się Dumouriezem. Sami rewolucjoniści we Francji chcieli eksportu rewolucji, więc może udałoby się zawrzeć jakiś sojusz. Francja wygrywała, więc gdyby Kościuszko spotkałby się z jakimś wpływowym jakobinem udałoby nam się może zawrzeć jakiś porządny sojusz i uratować Polskę i wprowadzić ją w oświecenie.
@HarvestinSeason: Gdyby wojna o niepodległość zamieniła się w także rewolucje, pociągając za sobą ogromne rzesze chłopstwa i rozlewając rozruchy po naszych sąsiadach, to moglibyśmy ją wygrać.
Poza tym gdyby udało nam się doprowadzić do rewolucji i wygrać parę ważniejszych bitew, to moglibyśmy liczyć na wsparcie i poparcie Francji, która chciała eksportować rewolucje, więc by nas wsparła.
Nie wiadomo, czy w Polsce i Francji po takich rozruchach ludowych, nie udałoby się podpalić
@JakovKarnic: Ta już Francuzi biegliby nam z pomocą w roku 1794, kiedy pół Europy przyszło ich #!$%@?ć i mięli jeszcze Powstania Chłopskie przeciwko Jakobinom w całym kraju, a pół armii trzymali w Wandei walcząc przeciwko Rojalistom. I 10 lat się utrzymać przeciwko Rosji i Prusom? Przecież to Powstanie 10 miesięcy nie wytrzymało. Moglibyśmy i zmobilizować całe chłopstwo, a i tak byśmy przegrali, Wojny Wandejskie potwierdzaja jak kończy się walka nie wyszkolonych
Ta już Francuzi biegliby nam z pomocą w roku 1794, kiedy pół Europy przyszło ich #!$%@?ć i mięli jeszcze Powstania Chłopskie przeciwko Jakobinom w całym kraju


@HarvestinSeason: Jakobini pomimo terroru doprowadzili Republikę do zwycięstw. Ich armie wygrywały.

Wojny Wandejskie potwierdzaja jak kończy się walka nie wyszkolonych kosynierów przeciwko regularnej armii


@HarvestinSeason: ale wojska republiki na początku składały się właśnie z takiego zrywu.

Jakbyśmy poczekali z rewolucją do śmierci Katarzyny II