Wpis z mikrobloga

#nas #komputery #raspberrypi #bananapi #serwery

Planuję zamienić obecny NAS na coś nowego i nie wiem co wybrać i czy w ogóle mi się to opłaca.
Sprzęt musi posiadać złącze SATA, Gigabit Ethernet, być jak najtańsze, w miarę nowe i ew. mieć możliwość rozbudowy.

Poniżej opcje jakie biorę pod uwagę, proszę o analizę, pomóc w wyborze lub inne propozycje.

1. Raspberry Pi 4
Nie posiada SATA ale jest USB 3.0 więc ewentualnie USB-SATA adapter by dał radę chyba.
2. Orange PI Zero + NAS hat / Orange Pi Mini
Jest SATA, z tym że wersji Mini nie da się na tą chwilę kupić.
3. Banana PI M1
4. Jakaś płyta główna mini-ITX.
Podzespoły takie jak RAM czy procek posiadam więc byłby to koszt samej płyty.
5. HP T5740 (Thin Client)
Terminal ma 2 złącza SATA, jest nieduży i tani (~60 zł). Specyfikacja
6. Pozostanie przy obecnym rozwiązaniu: Fujitsu Siemens S400 (Thin Client)
Dyski podłączone są przez kontroler SATA na złączu PCI. Specyfikacja
  • 22
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@lukasgl: opcje nr 5 miałem i miałbym dalej gdyby nie to że okazyjnie nabyłem Fujitsu Siemens q900.
Sprawdzalo się to nawet dobrze jak na moje potrzeby tylko jest trochę ciasno z montażem dysku ale po zakupie odpowiedniej przejściówki kątowej sata ściąganej specjalnie z AliExpress udało się wsadzić ten dysk. Jakbyś się pytał czy chce sprzedać to w sumie nie wiem. Niby leży nieużywany ale nigdy nie wiem czy mi się do
via Android
  • 0
@buliszek Mam już jednego T5740 ale do innych celów służy. Bardzo dobry sprzęt za grosze. Póki co przychylam się do płyty mini-ITX a jak nie znajdę nic taniego to zostaje przy tym co mam.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@lukasgl: Mam od tygodnia Raspberry Pi 4. Po USB 3.0 i NFS osiągam 60 mb/s odczyt z dysku i 40 mb/s zapis. Dla mnie to mega szybko, wcześniej korzystałem z TP-Linka na Openwrt tam transfery oscylowaly w granicach 10 mb/s. Jestem zadowolony ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zdecydowałeś się na coś? Bo właśnie stoję przed podobnym wyborem jak Ty. Na razie u mnie faworytem jest T5740, ale zastanawiam się też nad T620, co prawda nie ma SATA, ale ma M.2, mSata i usb 3.0.

@buliszek, pomożesz znaleźć taki adapter kątowy i kabel do T5740 na alli? Bo znalazłem kilka ale nie wiem czy będą ok. Na elektrodzie ( https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2999400.html#14502029 ) gościu pisał, że trzeba przyciąć adapter żeby się
via Android
  • 1
@bolok Sorki nie zauważyłem Twojego komentarza.
Zrezygnowałem z S400 bo użyłem go do czegoś innego.
Obecnie używam HP T5740 z dwoma dyskami SATA a równolegle będę chyba przenosił się na RPi 4 ale dopiero jak wypuszczą bootloader z opcją startu z USB.

Gdybyś miał jakieś pytania do T5740 albo innego thin clienta to pytaj bo używam od kilku lat i mam doświadczenie również w modowaniu tego sprzętu.
via Android
  • 1
@bolok Żeby podłączyć drugi dysk trzeba trochę pokombinować z lutownicą. Najprościej wziąć kabel SATA, obciąć i podlutować do płyty głównej. Można też kupić złącze SATA do przylutowania.

Adapter lewy, będziesz musiał trochę plastik obciąć po bokach.
Ogolnie to jeden dysk da się upchnąć w obudowie ale na drugi raczej nie ma miejsca więc musi być na zewnątrz.
Dzięki za info. Na razie chyba zostanę przy jednym dysku. Zamówiłem adapter na alli i czekam.

A są jakieś ograniczenia np. odnośnie max pojemności dysku? Nie będzie problemu z np. 2TB na sata?