Wpis z mikrobloga

Smoleńska elektrownia jądrowa, dwa RBMK tzw. czwartej generacji takie jak dwa bloki drugiej części Kurskiej i Czarnobylskiej elektrowni jądrowej (3 i 4 bloki #czarnobyl ) i po lewej RBMK w piątej wersji.

Oraz przy okazji niusiki, w poprzednim tygodniu rosyjski WWER-TOI (modyfikacja WWER-1200) otrzymał certyfikat spełnienia norm EUR. Klik do poczytania.

#ejdlakazdego <- mój tag, nie chcesz czytać jądrowych niusów - czarnolistuj
#energetykajadrowa #energetyka
Pobierz markedone - Smoleńska elektrownia jądrowa, dwa RBMK tzw. czwartej generacji takie jak...
źródło: comment_lNw7XKtNkFRXMmu9w3V88QXdbyiB13PU.jpg
  • 21
@jalop: Ja myśle ze zdrowy rozsądek zabezpiecza lepiej niż jakakolwiek artyleria. Ja się na tym nie znam ale jak w serialu mówili ze to się 24 tys lat będzie rozkładać i ze zniszczy cała Europę to ja sobie nie wyobrażam w czyim to byłoby interesie ..
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@markedone: fajne artykuły, ktoś się dużo glowką napracował, aby wyznaczyć takie wzory.
A jak to wygląda w praktyce? Wojsko dba o ochronę powietrzną?
via Wykop Mobilny (Android)
  • 4
@jalop: @markedone: miałem okazję pracować przy budowie reaktora EPR. Jedną jego z cech charakterystycznych (info nie z dokumentacji tylko przekazane przez starszych kolegów) to podwójny płaszcz (coś ala sarkofag). Wewnętrzny ma wytrzymać awarie reaktora, zewnętrzny atak terrorystyczny. Na wypadek różnych sytuacji do jednego reaktora są też 4 niezależne rozdzielnie z zasilania mi awaryjnymi itd. (do pracy powinien wystarczyć jeden zestaw)
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@jalop: pracowałem w Finlandii i tam projekt był przerabiany specjalnie pod regulację które pojawiły się dopiero podczas budowy. Np fińskie prawo wprowadziło wymóg ręcznego awaryjnego "grzybka", czego projekt nie miał bo zgodnie z francuskim prawem nie musiał. Info nieoficjalne, ale to podobno jeden z powodów opóźnień bo całe sterowanie musiało zostać pod to dostosowane, a część prac była już zrobiona