Wpis z mikrobloga

Jakieś 8 miesięcy temu kupiłem budżetowy zakrzywiony 27" Samsunga - LC27F390FHUXEN. W zeszłym tygodniu dokupiłem dokładnie ten sam model (wierząc, że będzie najmniejsza różnica matryc/kolorów), ale jak postawiłem oba obok siebie to nie mogę sobie poradzić z kalibracją kolorów/głównie białego/jasności/kur.a wszystkiego... Po resecie ustawień, próbach dostosowania kolorów, kontrastów, jasności, ciepły/zimny ni chol.ry... - po prostu się poddaję. Testowałem różne kable, zamiany portów monitorów i grafiki etc. Bez zmian.

Support samsunga twierdzi, że takie odstępstwa między różnymi partiami są w ramach normy. No ok, nie będę zwracał, ale dla mnie jest nawet zbyt duża różnica w jasności :/ Nowy monitor domyślnie ma wręcz żółte tło, mój stary (8m) ma imho białe neutralne?...

Nie jestem grafikiem, ba! według żony jestem nawet daltonistą ;) ale praca przy takich różnicach białego koloru napawa moje oczy łzami. Zwariuję.

Ktoś podpowie jak poprawnie wykonać taką kalibrację, aplikacją? w sterownikach monitora/grafiki? ustawieniami monitora? :/
Oba monitory mam wpięte do RX570.

Zasłoniłem numery seryjne.

#grafika #monitory #kolory #kalibracjakolorow
źródło: comment_2mjU5BHXmtWSItMKDwRGJoC9TTS0d2oM.jpg
  • 12
@tttomasz: To jest normalne, szczególnie w tym przedziale cenowym, dlatego monitory kupuje się z jednej partii, albo płaci za te lepsze, monitor dla grafika może kosztować powyżej 20 tysiów (przeważnie 4-6k FHD) i wtedy możesz oczekiwać, że będzie trzymał parametry.

Może ktoś ma w twoim mieście kalibrator, zapytaj. Bo tak na oko to marnie widzę kalibrację.
@goedenavond: Chodziło mi to przez chwilę przez myśl, ale od tego samego sprzedawcy dostanę zapewne model z bardzo zbliżonym numerem seryjnym. Ewentualnie poszukam gdzieś indziej, ale tak jak się spodziewałem i jak mircy piszecie, to przy tak budżetowym monitorze, chyba to szukanie igły w stogu siana.
@xandra: Tak myślałem, ale naprawdę do tej pory nie spotkałem się z takimi różnicami w tym samym modelu. (w sumie to żaden nie stał obok siebie :/ ) Chyba rozdzielę te monitory między stacje robocze, a będę polował na parę z kolejnymi numerami seryjnymi.
@CyberDeath: Zdaję sobie sprawę, że kupiłem mega budżetowe monitory i że przez (akurat w moim przypadku) 8 miesięcy (co chyba jest "dekadą" w rozwoju elektroniki, albo dekadą kur.a w oszczędnościach korporacji) mogą powstać różnice technologiczne/produkcyjne, ale w mojej opinii wygląda to na oszczędność/gorszą jakość/jasność. Jakby producent "jechał" na popularności modelu, degradując jego parametry, ale to tylko moja głupia opinia.
@i-marszi: Serdecznie dziękuję za deklarację pomocy, ale niestety nawet nie jestem z Twojego województwa.
@havocki: Czy bez sprzętowego kalibratora się nie obejdzie? Serio jako "grafikowy" laik pytam, chciałbym jak najbardziej wyrównać biały, przy którym często jestem niestety zmuszony pracować. Za przeproszeniem chciałbym oba monitory skalibrować "na oko" , ale nie mogę znaleźć żadnego "normalnego" dla mnie "tutoriala".
@tttomasz: Akurat trawfiles na mnie :D ja od ponad 15 lat zajmuje się grafiką... jeli robisz do Web'a średniopółkowiec da rade bo i tak nie trafisz z kolorami ale moim zdaniem do grafiki nawet web podstawa to IPS i min. QHD to co masz obecnie nadaje sie do robienia banerow na blogi albo jakies mini projekty gdzie nikt nie zwraca uwagi na kolory :) jesli druk i profesjonalne rozwiazania to EIZO