Wpis z mikrobloga

Cześć,
sprawa to jakiegoś elektronika (prosty temat).
Chcę mieć możliwość sterowania obrotami silniczka.
Powiedzmy że mam taki silniczek 3V. Muszę dokupić do niego, potencjometr, tranzystro i coś jeszcze? Zasilać chciałbym 2 bateriami, 1,5V.

Jakieś złote rady na co zwrócić uwagę przy doborze tranzystora/potencjometru czy czegoś tam? A może coś pominąłem?
Jestem totalnie zielony w temacie, więc prosze o poprawke jeśli coś jest nie tak, zależy mi na tym żeby to było jak najtańsze :)

#elektronika #elektryka
  • 10
@GoldMember: musisz mieć źródło sygnału prostokątnego bo jak potencjometrem sam tranzystor zaczniesz sterować to będzie się grzać i stracisz napięcie i silnik ledwo co będzie się kręcił.

Najlepiej to zrobić generator PWM na NE555 jak @kalectwo powiedział, gdzie potencjometrem regulujesz wypełnienie sygnału PWM - najlepiej ustaw częstotliwość PWM na 1 do 10kHz

Mosfet typu N wybierz. Ważny parametr to RDSon - musi być w miarę mały żeby nie powodował spadku napięcia.
@GoldMember: no to od biedy możesz podłączyć potencjometr pod jakiś bipolarny tranzystor (npn), i powiiiiiinno to coś robić. ale będziesz miał problem dobrać wartości oporu - zdecydowanie polecałbym zrobić jakiś prosty generator sygnału pwm (to tylko czip i jakieś dwa kondensatory o ile pamiętam), i do tego jakiś mosfet zamiast bipolara. Ofc te rzeczy się nie wykluczają, dwa dodatkowe komponenty do koszyka cię drogo nie wyjdą