Wpis z mikrobloga

Cześć,
Odkrywam nowe rzeczy po latach w excelu i uczę się: power bi, power query i pivota. Mam do przygotowania analizę dzienną i zastanawiam się, czy zamiast dashboardu w excelu nie zrobić go w power bi. Z racji, że nie mam z tym za dużego doświadczenia to mam kilka pytań:
1.) Czy utworzony dashboard w BI będą mogli oglądać użytkownicy nie mający power BI, tylko samego excela? Póki co nie wiem jak taki gotowy raport power BI się zapisuje i jak może funkcjnować dla zwykłego użytkownika?
2.) Tworze w power BI tabele macierzową (w wiarszach mam miary sprzedażowe, a w kolumnach dni tygodnia jako tekst sunday,monday itp.) nie mam zielonego pojęcia jak ustawić te dni tygodnia w kolejności od poniedziałku do niedzieli - jak to posortować?

Narazie tyle z pytań :)
Z góry dzięki za pomoc.
#powerbi #excel #bi
  • 3
@Tomz
1) Też się nad tym zastanawiałem. Z tego, co znalazłem, wynika, że jak ktoś nie ma Power BI, to nie otworzy tego pliku. Możesz do pdf eksportować jeśli dashboard nie jest interaktywny.
@Pan_Cerny
@Tomz

Żeby otworzyć twój raport inny użytkownik musi mieć minimum power bi desktop i dostęp do tych samych źródeł.
Inne opcje są płatne ( opłata subskrybcyjna )