Wpis z mikrobloga

@zaspanyziom: To bateria od biosu / bateria CMOS, bateria RTC, ona powoduje, że jak wyłączysz kompa od prądu, to godzina i data oraz ustawienia biosu się nie restartują przez brak zasilania.

@Papasanbaba: W niektórych laptopa, np. kilka modeli Dell, brak baterii lub jej rozładowanie powoduje 5 beepów i nie włączy się.
  • Odpowiedz
@krykoz: Przez to pisze w większości, jak masz jakieś #!$%@? konfiguracje na płycie i na domyślnych nie odpali no to wtedy też lipa. Ale nic czego nie da się łatwo naprawić więc luz.
  • Odpowiedz
To znaczy że zegara w ogóle nie będzie? Bo przecież sam synchronizuje się z serwerem(w przypadku internetu) :) wiem co to jest, po prostu jestem zdziwiony długim żywotem i mam parę technicznych pytań
  • Odpowiedz
@zaspanyziom: No to co se w biosie ustawiłeś się resetuje do domyślnych. Zegarek będzie ale co odpalenie się będzie resetował do domyślnej, czyli jakieś 12 pewnie i dopiero system będzie musiał go zmienić na prawidłowy.
  • Odpowiedz
@Papasanbaba: Czyli u mnie po 6 latach śmiga dalej bo przed chwilą wyjąłem niepotrzebnie akumulator a laptop śmiga dalej jak powinien z dobrą godzina. Krykoz wyżej napisał że po "odłączeniu kompa od prądu" używana jest ta bateria. Tzn że w laptopie stale na ładowarce jedyne utrapienie to starzenie się baterii?
  • Odpowiedz
@zaspanyziom: Zależy od sekcji zasilania w laptopie, starsze bez wbudowanej często odpalą bez baterii nawet wsadzonej. Ale ta mała bateryjka jest po to że jak rozładujesz sprzęt doszczętnie to się po prostu kluczowe dla systemu dane nie posypią. Ale szkodliwość tego tak niska że nie ma co się bać. Padnie to padnie. Chyba że dostęp #!$%@? to wtedy można przy okazji wymienić.
  • Odpowiedz