Wpis z mikrobloga

Jak zlikwidować okropny tearing na nvidii przy używaniu bumblebee? Na Intelu wystarczyło dodać jedną linijkę do pliku, a tu próbowałem już kilka sposobów z internetu i dalej to samo. A może ktoś zna jakiś inny niż bumblebee, cywilizowany sposób na używanie dedykowanej karty w laptopie?
Laptop to Dell e5440, nvidia gt720m, antergos z cinnamonem
#linux #xorg #antergos #archlinux
  • 17
@zielone_drzewo_hehe: W glxgears uruchomionym przez bumblebee też ma tearing? Sprawdź czy jakaś zmienna środowiskowa ci nie wyłacza syncrhonizacji pionowej albo czy w konfigurcji bumblebee jej nie wyłączyłeś. Domyślnie optirun ma limit klatek do 60. Jak uruchamiasz glxgears i masz więcej niż 60 fps to w usatwieniach masz limit zdjęty.
@Kryspin013: jest to skrypt, to prawda, działa całkiem znośnie, u siebie użyłem tego jako baze do napisania czegoś więcej. Czasem mi się przydaje. Dodałem tam między innymi konfigurację dźwięku po hdmi. W przypadku bumblebee jak ma się hdmi wlutowane do nvidii to jednak uruchomienie osobnych xów całkiem niezależnych lepiej się sprawuje ponieważ karta graficzna nie musi przerysowywać każdej klatki. Tutaj PRIME daje rady. Co do bumblebee to tam też w tle
@juzjuzjuz: Najlepiej w ogóle nie korzystać z primusrun.

W przypadku bumblebee jak ma się hdmi wlutowane do nvidii to jednak uruchomienie osobnych xów całkiem niezależnych lepiej się sprawuje ponieważ karta graficzna nie musi przerysowywać każdej klatki.


Sprawdzałem u siebie i w sumie nie miałem ogromnego spadku wydajności. W zasadzie było nie odczuwalne. Jedyny minus to brak vulkana ale w sumie istnieje projekt o nazwie primus-vk.

Co do nvidia-xrun - gdybym mógł
@Kryspin013: jeżeli nie chcesz oszczędzać energii to po prostu pierwsze Xy możesz uruchomić na nvidii i używać PRIME do synchronizacji z intelowymi wyjściami jak LVDS. U siebie mam tak lightdm przygotowanego że zmiana jednej opcji podczas bootowania uruchamia mi lightdm na nvidii (nie używa nvidia-xrun). Mam dodany własny skrypt do lightdm.

Nie wiem czy znacie ale polecam jeszcze moduł nvhda który w oparciu o wpisy developerów z forum nvidii wprowadza wspardzie
@zielone_drzewo_hehe: Jak wspomniałem, wszyscy idradzają primusrun bo jest przestarzały czy coś takeigo. Najlepiej jakbyś ogarnął sobie optirun z odpowiednimi opcjami np sprawdź jak działa:
optirun -b primus program

U siebie mam tak lightdm przygotowanego że zmiana jednej opcji podczas bootowania uruchamia mi lightdm na nvidii (nie używa nvidia-xrun). Mam dodany własny skrypt do lightdm.


@juzjuzjuz: Ale że jak. Flagę do kernela dopisujesz ?
@Kryspin013: tak, w initrd dodałem własne skrypty i mam dwa rekordy w grubie, drugi dla nvidii gdzie podmienia mi pliki i zmienia konfigurację Xów. Jaką parametr do skryptu mam parametr w linii parametrów kernela.

Jest to dodatkowa opcja. W ogóle ostatnio siedziałem nad rozwiązaniem aby dla hdmi uruchamiać drugie Xy na nvidii na tej samej konsoli co Xy z intela, myszę i klawiaturę miał bym poprzez synergy do drugich Xów. Nie
drugi dla nvidii gdzie podmienia mi pliki i zmienia konfigurację Xów. Jaką parametr do skryptu mam parametr w linii parametrów kernela.


@juzjuzjuz: To dla mnie trochę meh. Maksymalnie z uniedogodnień co chciałbym osiągnąć to konieczność przelogowania się a nie restartu całego systemu.
@Kryspin013: to przy jednych Xach i bumblebee to mamy intel-virtual-output ale jest strasznie powolny i ma spory narzut cpu. Druga opcja to startowanie coś na wzór nvidia-xrun z PRIME, trzecia opcja to uruchomienie systemu na nvidii. Jest coś takiego jak optimus-manager ale to działa słabo i własnie podmienia sporo w systemie aby poprzez przelogowanie zmienić kartę graficzną pod głównymi Xami. Ja bym chciał po prostu mieć drugie Xy na drugiej karcie