Wpis z mikrobloga

Siema, zabieram sie za czyszczenie lancucha i napedu po sezonie. Czy lancuch i kasete powinienem odtluszcic przed smarowaniem? W sklepie rowerowym mi to odradzali, szajbajk np mowi ze to niezbedne. Jak to jest?

Bonusowe pytanie, jaki olej do lancucha byscie polecili do jazdy MTB 50/50 last/miasto, 80% czasu suche warunki.

#rowery #rower
  • 20
@Kimeey: Jak Ci bardzo zależy na wyglądzie kasety to możesz nasączyć szmatkę w benzynie/rozpuszczalniku/zmywaczu do hamulców i podczyścić kasetę. Łańcuchowi możesz zrobić shake'a w butelce z benzyną - rozpinasz łańcuch i wrzucasz go do butelki z rozpuszczalnikiem i szejkujesz.
Co do olejku to ja mam muc off c3 ceramiczny na suche warunki. Nie łapie syfu, jedyne co to trzeba smarować łańcuch co jakieś 200km
Czy lancuch i kasete powinienem odtluszcic przed smarowaniem? W sklepie rowerowym mi to odradzali, szajbajk np mowi ze to niezbedne.


@Kimeey: Myślę, że szajbajk wie co mówi, z tym, że pod kątem cięższych warunków. Z tego co pamiętam istotne jest dokładne wytarcie łańcucha po oliwieniu. Finish Line Olej Teflon Plus Dry - na tym jeżdżę. Na deszcz tak średnio, ale na sucho jest OK.
@Kimeey: Smarujesz tylko łańcuch i ogniowo po ogniwie - łańcuch ma być nasmarowany w środku, a nie na zewnątrz. Przed smarowaniem wyczyścić i odtłuścić łańcuch, najlepiej wykonać to za pomocą specjalnych środków do czyszczenia łańcuchów rowerowych, unikać środków zasadowych i kwasów. Dodatkowe instrukcje znajdziesz w internecie. Kasetę oraz inne zębatki warto wyczyścić i odtłuścić, ale nie smarować.

Oleje do łańcucha jaki mogę Ci polecić:
1. Shimano PTFE - raczej gęsty, przystosowany
@Kimeey: Fabryczny należy usunąć tak jak napisał @dymel. Choć nie oszukujmy się to wszystko nie ma aż takiego znaczenia, to nie jest wysyłanie satelity w kosmos. Po prostu źle nasmarowany łańcuch cierpi, zwłaszcza dostający się brud, piasek przyspiesza zużycie, wpływa na rozciągnięcie. Ale ostatecznie pojedziesz nawet na takim.
@Kimeey: Teoretycznie odtłuszczasz przystosowany do łańcucha będzie po prostu łagodniejszy dla jego powłok zabezpieczających. Ja benzynę ekstrakcyjną stosuję w ostateczności. Pamiętaj, że najlepiej korzystać ze środków biodegradowalnych, gdyż łatwo się ich pozbyć. Benzyny ekstrakcyjnej nie powinieneś nigdzie wylewać bo jest po prostu szkodliwa dla środowiska, takich środków można pozbyć się tylko w określonych miejscach. Ale pamiętaj, że benzyna jest wielokrotnego użytku, gdyż po pewnym czasie brud opada na dno i mamy
@Kimeey: Zdecydowanie tak. Kwestia zapachu, jak masz małe M2 to nie polecam :)
Ogólnie ja teraz sobie kupiłem 2 łańcuchy i będę sobie żonglował co te 500 km, może częściej zechce mi się to faktycznie porządnie shake'ować.
@artur200222: kupowanie jakiegokolwiek biodegradowalnego odtłuszczacza dedykowanego do roweru to absurd kwadratowy. Jakieś mukofy i parktule za 500 ml sobie wołają ~40-50 zł, co w zasadzie niczym sensownym nie jest podyktowane. Biodegradowalne odtłuszczacze, np. na bazie wodnej, można kupić w opakowaniach 5l za stówkę.
@Kimeey: sam wracam niedługo do Rohloffa - co jakiś czas przetrzeć suchą szmatką (bo trochę syfu łapie) i jeździć, długo wytrzymuje. Teraz mam SquirtLube - niby ok, łańcuch ładny, ale co chwilę muszę smarować od nowa...