Wpis z mikrobloga

#liturgicznywykop

Środa popielcowa , czyli o początku Wielkiego Postu i nie tylko

Popielec, Środa Popielcowa, Wstępna Środa to różne nazwy na pierwszy dzień Wielkiego Postu, czyli kolejnego istotnego okresu w Roku Liturgicznym.

Znamiennym dla liturgii tego dnia jest zwyczaj posypywania głów popiołem na znak pokuty. Symbol ten ma swoje korzenie w Starym Testamencie. Bodaj w księdze Proroka Jonasza na znak pokuty jest wspomniane, że mieszkańcy Niniwy mają ubrać się w wory pokutne i posypać głowy popiołem. Według tego co czytałem w różnych źródłach zwyczaj ten jest sporo starszy i występował już w kulturach antycznej Grecji i Egiptu, a także w kulturach arabskich.

W liturgii ten zwyczaj pojawił się mniej więcej w XIII wieku n.e, a został uznany za powszechny dla całego Kościoła w XI wieku przez papieża Urbana II.

Co do symboliki popiołu to należy zaznaczyć, że jest ona dwojaka. Z jednej strony popiół symbolizuje przemijanie i śmiertelność, co powinno kojarzyć nam się z mocno wbitymi w powszechną świadomość słowami:

z prochu powstałeś i w proch się obrócisz


Co odnosi się do Księgi Rodzaju i faktu, że człowiek powstał w prochu ziemi.

Z drugiej zaś strony to symbol zmartwychwstania i nowego życia. W końcu Bóg człowieka do życia powołał z popiołu, z prochu ziemi i w Chrystusie powołał do nowego życia, jako nowe stworzenie.

Na koniec dodam, że zwyczajowo popiół na to święto uzyskuje się z gałązek palmowycj z zeszłego roku z Niedzieli Palmowej, czyli Niedzieli Męki Pańskiej. I to również zostało ustanowione przez Urbana II.

W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły, który ma wspomagać wejście w ważny dla uczniów Chrystusa okres Wielkiego Postu.

Na zdjeciu: tacka z popiołem trzymana w rękach celebransa
#gruparatowaniapoziomu #ciekawostki #kosciol #katolicyzm #religia #liturgia #wiara
Scorpjon - #liturgicznywykop

Środa popielcowa , czyli o początku Wielkiego Postu i...

źródło: comment_UIY4nmOr7YxsyK3bqgJqToOEOU0OwQjy.jpg

Pobierz
  • 29
Wołam zainteresowanych (18) z listy Liturgiczny Wykop
Możesz zapisać/wypisać się klikając na nazwę listy.

Sponsor: Grupa Facebookowa z promocjami z chińskich sklepów

Masz problem z działaniem listy? A może pytanie? Pisz do IrvinTalvanen

! @Scorpjon @Ignacy_Patzer @Marianoo21 @wedo @BamboszProsiak @lordus2 @goral_w @chudziutki @skibi @damian1123 @Tistut @sphinxxx @LouisIX @Trainer @o_40855 @Drzemka_w_cieniu_drzew @mikstury1 @The_Linkos
a ja widzę, bo katolicyzm jest zaprzeczeniem tagu #gruparatowaniapoziomu który jest mocno nastawiony na ciekawostki naukowe, rzeczy potwierdzone naukowo. Nie mam zamiaru dawać tagu katolicyzm na czarno, bo lubię wiedzieć co się dzieje w różnych tematach, proszę tylko o dobre tagowanie a nie widzimisię katoli.


@pawelczixd: bzdura, gruparatowaniapoziomu dotyczy również tematów filzoficznych, humanistycznych, literatury, poezji i wszystkiego co w pewien sposób pobudza do myślenia, czy najzwyczajniej w świecie dostarcza konkretnych informacji
JakTamCoTam - >a ja widzę, bo katolicyzm jest zaprzeczeniem tagu #gruparatowaniapozio...

źródło: comment_ynfttQW7rxRnfOCAw3QX09U3h5fLMnmo.jpg

Pobierz
@rider3031: ten tag nie służy takim dyskusjom. Idź być trollem gdzie indziej. A ja pomodlę się za Ciebie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@JakTamCoTam: może przy którymś krótszym tekście o tym odpowiem ( ͡° ͜ʖ ͡°) niby niewymagane ale w większości parafii nie wyobrażam sobie by miało ich nie być. Wychowanie wiernych do Swiadomego przeżywania Świętej Liturgii nadal jest dalekie od ideału... Albo
@Scorpjon: a powiedz mi masz jakieś pojęcie o innych odłamach chrześcijaństwa? Wiem że pytanie nie bardzo na temat ale skoro już Cię spotkałem to może dasz radę mi odpowiedzieć. Ostatnio gdzieś na Mirko ktos pisał że o ile dni postne w katolicyzmie, pomijając ryby, są z zasady wegetariańskie to już w prawosławiu wręcz weganskie bo nie spozywaja wtedy żadnych produktów odzwierzęcych jak masło czy mleko, możesz mi to potwierdzić lub zaprzeczyć?