Wpis z mikrobloga

CZARNY DĄB https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/meble-czarny-dab-polski-heban,35,0,2367267.html Kiedyś, pod znaleziskiem o "Czarnym Dębie " - surowcu rzadszym niż diamenty, napisałem, że mój ojciec wykopał kiedyś w bagnie taką kłodę a następnie pociął i spalił. Myślałem że nic z tego nie zostało, ale robiąc dziś porządki w stodole znalazłem dosyć spory i naprawdę ciężki klocek (12,5 x 12 cm x 130cm). Nie wiem czy nie jest to przypadkiem sam środek pieńka, który jest cały ładnie czarny i twardy (zwęglony) więc nie mam pojęcia czy przeleżał w tym bagnie (które jest starym dorzeczem Bzury) 300, 500 czy 1500 lat. Ciekawa historia jest taka że 300 metrów od znalezienia go, jest Kościół w którym zatrzymał się 29 czerwca Władysław Jagiełło idąc na Grunwald, więc może jego rycerze po polowaniu pili i odpoczywali pod tym dębem. Mam pytanie, czy ma to jakąkolwiek wartość "użytkową"? W sensie, czy dałoby się zrobić z tego rzeczy typu: deski do krojenia, okładziny do noży, meble,ozdoby,rzeźby , jakieś elementy instrumentu, cokolwiek????? Czy jest to może nic nie warty kawałek drzewa? Zdjęcia są marnej jakości robione na szybko, a klocek jest nie czyszczony- widać nawet pajęczyny i siano/plewy, ale jak coś to jutro mogę to przeczyścić i zrobić dokładniejsze zdjęcia. Dodam że drzewo jest już całkowicie suche bo przeleżało kilkanaście lat w stodole. Drugie zdjęcie w komentarzu
#stolarstwo #tworczoscwlasna #handmade #rekodzielo #pytaniedoeksperta #historia #trollsky #niewiemjaktootagowac #rzemieslnicy
MateuszWajchePrzeloz - CZARNY DĄB https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/...

źródło: comment_Iv29B86ei9axJW3L1BAnEJKyxoIDTzBx.jpg

Pobierz
  • 8
@MateuszWajchePrzeloz: są na FB grupy stolarskie, możesz poprosić tam o oferty.
Siedzimy też z kilkoma stolarzami na forum www.kornikowo.pl ; możesz tam zarzucic temat.
Belka wygląda elegancko i bardzo, bardzo szkoda że ojciec puścił z dymem. Jak najbardziej da sie jej użyć, chociażby na okładziny rękojeści noży, elementy sztukaterii, kolczyki.
Deski do krojenia to szkoda.