Wpis z mikrobloga

tldr; Co mam sobie w domu napisać w #java aby się jej nauczyć (przynajmniej podstaw)?

Od wielu lat tworzę komercyjnie różne aplikacje w #php i #js (sklepy, systemiki mailingowe, crm itp).

Aby nauczyć się #php, wymyśliłem sobie na początku że napiszę w nim coś dla siebie samego - była to strona z listą flimów które miałem nagrane na płytkach DVD (prosty CRUD z dodatkami). W ten sposób miałem wyzwanie i musiałem poznać i język i rozwiązać wiele różnych problemów (dla początkującego programisty).

Teraz chciałbym pójść dalej i poznać dobrze inny język. Wymyśliłem sobie że będzie to #java.
Co byście poradzili co mógłbym w nim spróbować napisać? Jakąś aplikację okienkową? Stronę www?
Od czego też zacząć, od jakiegoś frameworka?
Zerknąłem na podstawy #javy w jakiś tutorialach, i znając #php są dla mnie niezmiernie nudne. Czytanie jak działa pętla IF czy FOR gdy w #php jest to identyczne jest stratą czasu ( ͡° ͜ʖ ͡°).
#php znam bardzo dobrze, znam symfony i napisałem w nim kilka systemików, znam i wykorzystuję DDD, TDD, wzorce itp.
  • 6
@maryce: możesz napisać dokładnie to samo co masz już napisane w PHP. Ma to kilka zalet.

- będziesz miał porównanie języków przy tym samym zastosowaniu.
- nie będziesz musiał skupiać się na tym żeby zaprojektować jak ma to coś działać, tylko na poznaniu samej Javy.

Jeśli masz w PHP coś napisane w stylu API + frontend niezależnie w js, to jeszcze fajniej, bo łatwo podmieniać API PHPowe i Javowe. Wtedy -