Wpis z mikrobloga

#userexperience #userinterface #ux #ui #uidesign #webdesign #webdev #design

Zainteresowałem się tematem UI Designu, myślę czy uczyć się w tym kierunku. Lvl 28 here. Pomyślałem, że fajna sprawa. Umiem w PS, AI, AE, HTML, CSS. Myślę że ogarnąłbym Sketch bez problemu. Nie umiem i nie raczej nie chciałbym kodować (js itp).

Niestety portfolio jako takiego nie mam, bo w pracy zajmuje się raczej wszystkim około komputerowym. Musiałbym dopiero coś wypracować.

Patrzyłem z ciekawości na ogłoszenia, ale wszystko praktycznie jest UX designer lub UX/UI. Ok, to się łączy, ale praktycznie wszyscy zapisują to jako jedno. Czy idąc w ten kierunek, faktycznie trzeba umieć jedno i drugie? Czy serio nie ma pracy dla UI? O UX mam raczej marne pojęcie. Mówimy tu raczej o mobile. Przynajmniej tak mi się wydaję. Szukam wiedzy :)
  • 4
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@matt37137: w samo UI celują duże agencje, software housy, gdzie trzeba być mega wyskillowany i mieć doświadczenie. a samo UI bez wiedzy teoretycznej z UX też nie ma sensu, ale wystarczy że ogarniesz podstawy + to co umiesz to też jest duży plus
  • 4
@matt37137 znajomość tooli nie ma nic wspólnego z umiejętnością projektowania, każdego narzędzia da się nauczyć w weekend.

Projektowanie UI to m.in.:
-kompozycja
-typografia
-operowanie kolorem
-znajomość trendów
-wyczucie smaku
-dobre oko

Generalnie grafika. Przy czym projektowanie produktu cyfrowego to nie jest grafika. To wiele różnych aspektów procesowych składających się na końcowy rezultat.

Te aspekty to na przykład:

-pozyskiwanie informacji o kontekście produktu
-praca z klientem
-projektowanie warstwy logicznej produktu
-projektowanie doświadczenia wizualnego
@matt37137: @Ned: sa oczywiście duże agencje, które poszukują UI designerów, bez wiedzy UX-owej. Mają ludzi od UX którzy potem przekazują szkice/makiety do ludzi z UI. Na przykład Netguru działa w ten sposób. Ale zgadzam się, że Product design jest ciekawszym kierunkiem (i wydaje mi się, że jest to naturalna ścieżka rozwoju dla UI designera).