Wpis z mikrobloga

Murki z #elektronika i może milsi z #elektroda
Mam projekcik na studia z mikrokontrolerów. Chce użyć #arduino i zasilacza 12V. 12V potrzebuję też na reszcie elementów, ale są one włączone alby wyłączone, a do sterowania chciałem użyć przekaźnika.

Tylko mam problem bo przekaźniki są na 5V.

I mam pytanie, czy step down na 5V, czy w ogóle jakiś inny lepszy/tańszy sposób.

Dołączam schemat XD
Pobierz mieszankaBiaukowa - Murki z #elektronika i może milsi z #elektroda
Mam projekcik na ...
źródło: comment_wCw50T83eAyWr7o1y8JfEpGU6xvjdZUG.jpg
  • 28
@mieszankaBiaukowa: przede wszystkim, miedzy przekaźnik a arduino musisz wstawić tranzystor a rownolegle z przekaźnikiem diodę. Po drugie, z 5V arduino nie zasilaj przekaźnika, użyj do tego step-down lub LDO - np 1117, 7805 etc. Tak wyglądają realia - indukcje - silniki, cewki, przekaźniki wprowadzają zakłócenia, wiec zasilasz oddzielnie od reszty układu. Do tego szkopuł przez który musisz użyć tranzystora - wydajność prądowa - warto poczytać co to - uC (arduino) nie
@warstwowy_kabel: a dziękuje dziękuje :)
Chyba otworze kanał na YT odkąd elektroprzewodnik aka @grabaz: zawiesił działalnośc, właśnie chciałem omawiać różne przykłady z wykopu takie jak ten, czyli czytam wpis analizuje co i jak i może komuś się to przyda :D poza tym sprawdzanie sprzętów/modułów z AliExpress których zamawiam w cholerę czy proces powstawania projektów, których tez robię w ciul :D (iot, jakieś małe #!$%@? do domu etc) :p
o jakimś blogu o taniej elektronice z Ali


@warstwowy_kabel: to by był ciekawy blog, jeśli miałby służyć omawianiu modułów/elementów elektronicznych pod względem technicznym. Z chęcią bym zaglądał.
Rzadko znajduje się takie strony: http://www.kandrsmith.org/RJS/Misc/Hygrometers/calib_many.html
gdzie ktoś przeprowadzi testy danych elementów, a czasem by się przydały. Na przykład niedawno wybierałem LDO, który pod względem ceny i parametrów byłby opłacalny. Wcale nie było to takie proste, bo często jak jeden czynnik jest lepszy w
@Igoro00: właśnie on jest dla mnie delikatna inspiracja ze względu na format; do tego ma spore umiejętności ale bardzo boli takie #!$%@? sztuki jak lutowanie kabla pin męski-pin męski do goldpina na płytce, ja wiem ze to na szybko prototyp ale kurczę, wyglada to nieprofesjonalnie