Wpis z mikrobloga

#chwalesie #programowanie #pracbaza #naukaprogramowania To był dobry rok dla mnie. Rzuciłem pracę w IT jako programista i wyjechałem do norwegi na rusztowania. Zarobki wyższe niż #programista15k, wkład na mieszkanie zarobiony w niecałe 2 miesiące xD, które pewnie na luzie w ciągu 1-2 lat spłacę.

Skąd ta decyzja? Zarobki w IT sukcesywnie spadają, natłok juniorów to smutna rzeczywistość i ludzie którzy startują do tego zawodu i inwestują w to swoje oszczędności będą największymi przegranymi.

Polecam zastanowić się zanim wejdziecie w to bagno, gdzie będziecie klepać kolejne CRUD'y lub rozwiązywać banalne problemy, które były już wałkowane od dziesięcioleci. Bycie jako 200tny kandydat do stażu / juniora i ogromna konkurencja gratis :) A mądrzy ludzie jak wy, chyba wiedzą czym się kończy coraz większy podaż, gdzie popyt powoli maleje?

Na pierwszym miejscu rankingu najpopularniejszych kierunków (zestawienie dotyczy studiów stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiów magisterskich) jest informatyka, którą studiować chciało ponad 42 tys. osób.


https://tvn24bis.pl/z-kraju,74/ranking-najpopularniejszych-kierunkow-studiow-raport-ministerstwa,888583.html

Opracowana przez naukowców z Microsoft i Uniwersytetu Cambridge sztuczna inteligencja zyskała cenną umiejętność, jaką jest pisanie kodów. W przyszłości, system DeepCoder mógłby być stosowany przez osoby, które chcą stworzyć własny program, lecz nie znają się na kodowaniu.


https://tylkonauka.pl/wiadomosc/sztuczna-inteligencja-nauczyla-sie-programowac

Także #programista15k eldorado powoli się kończy i to jest fakt. Sugeruje szybko spłacać kredyty i pożyczki, bo niedługo zarobki mogą realnie spadać, a raty kredytów będą rosły.

Pozdrawiam, Marcin.
  • 64
@Mampytaniedowas_hej:
Oj to mnie nie pocieszyles, no to zgaduje ze emigracja mus w takim przypadku, dobrze ze jestem juz po xD
To miejmy nadzieje ze ten rynek sie otworzy troche, bo jednak chcialbym kiedys wrocic do tego #!$%@? zwanego Polska.

Fun fact, nie tak dawno dostalem wiadomosc na LinkedIn'dzie od CEO jakies firmy digital forensics z US.
Chca otwierac odzial w Polsce, bo maja tu silne polaczenia i czy bym nie
@powaznyczlowiek: No to trzeba niestety wyjechac z tego kraju, jedyne oferty full-remote z innych krajow jakie widzialem to jakies zdesperowane no-name startupy.


@Mampytaniedowas_hej: jest troche firm bioracych full remote, kwestia znajomosci i kontaktow. rzadko sie listuja publicznie a na pewno nie w p0lsce xD

z drugiej strony wielu daloby sie zabic za klepanie na kompie jsa i crudow za 4k i bez spin i multisportem.