Wpis z mikrobloga

Mirki, mam takie pytanie do osób z branży #webdev. Mamy w pracbazy pewną potrzebę postawienia kilkaunastu (w ciągu najbliższych 2-3 lat) stron. Często będą ją obsługiwać osoby niezwiązane z IT, niemające wiedzy nt. systemów CMS. Mamy informatyków, teoretycznie nazwane jest to nawet dział IT, ale większość z nich będzie wymieniana ze zrozumiałych pewnie względów :) techniczną obsługą oni mogą się zająć.

Potrzebne natomiast będzie napisanie jakiegoś wspólnego motywu, który będzie można instalować na poszczególnych stronach. W związku z tym chciałem zapytać was, który CMS wybralibyście do tego celu? Rozważam oczywiście trzy najbardziej popularne, ciekawe czy liczba zwolenników będzie odzwierciedlać poparcie dla poszczególnych platform (Wordpress 353 tutaj, Joomla 28, Drupal 19).

Dziękuję za rady, komentarze...

Jeśli to nie problem, to czy orientujecie się w aktualnych stawkach motywów (tak jak wspominałem, do napisania od zera, nie na podstawie jakiegoś gotowca z themeforest).

#cms #wordpress #joomla #drupal

Który CMS wybrałbyś dla kilkunastu prostych stron informacyjnych?

  • Wordpress 81.4% (35)
  • Joomla 9.3% (4)
  • Drupal 9.3% (4)

Oddanych głosów: 43

  • 11
@ch_is: to juz zależy od poziomu prostoty tych stron ;)

po prostu wyszukałbym coś fajnego i lżejszego, może jakiegoś staticgena nawet

kiedyś bawiłem się tym -> https://getkirby.com/
i było bardzo fajne

ogólnie jest w czym wybierać -> https://www.staticgen.com/

ewentualnie coś bazujące na nodzie -> https://www.slant.co/topics/1847/~best-node-js-based-cms
np keystoneJS był kiedyś mocno chwalony

generalnie trzymałbym się z dala od phpowych molochów
ale to chyba takie moje zboczenie ;)
Jest jeden podstawowy problem z wszelkimi CMSami poza kilkoma najpopularniejszymi: Chcesz coś, czego nie zapewnia wtyczka/dodatek/moduł? Płać nie tylko za wdrożenie, ale za napisanie od zera. A czasem potencjalnie niewielka pierdoła pochłania sporo czasu, a co za tym - pieniędzy. Popularne CMSy to także łatwość znalezienia kogoś, kto coś doda/rozszerzy. A większość rzeczy jest gotowa do podpięcia w krótkim czasie, przez osoby z niewielkim doświadczeniem. Owszem, często to się źle kończy. Równie
@ch_is: Ja już kilka lat temu zmądrzałem i nie #!$%@?ę się w żadne wynalazki: proste strony stawiam na Wordpressie i #!$%@? mam. Fakt - strona otwiera się 5 sekund, a nie dwie. No katastrofa - nikogo to nie obchodzi.
Szablonów od #!$%@?, wtyczek jeszcze więcej, w kilka minut stawiam stronę, potem konfiguracja, dodanie treści, przyspieszacze i za dniówkę postawię serwis. Wychodzi mi prawie 300/h. No ale co kto lubi - chcesz
@ch_is: Z doświadczenia Ci powiem, że wspólny motyw to bardzo złe rozwiązanie. Obsługiwałem kiedyś Klienta, który w ten sposób postawił kilkanaście stron dla swoich restauracji i szczerze mówiąc nie wiem czym to motywował - chyba kosztami. Po 2 latach okazało eis, że wszystkie strony są już przestarzałe, a z uwagi na ten sam motyw, żadna ze stron nie oddawała klimatu restauracji.

Drugie pytanie, to czy te strony faktycznie będą zarządzane? A